TV En İyi Görüntü Ayarları

21.06.2022
30
Okuma Süresi: 8 dakikalar
A+
A-

TV En İyi Görüntü Ayarları makalemizde televizyonunuzun en iyi görüntüde çalışması için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Televizyonunuzu ilk aldığınızda mükemmel görünüme sahip olmaz. Televizyonunuzun ayarlarını değiştirmeden en iyi performansı sağlayamazsınız. Televizyondan en iyi şekilde faydalanmak isterseniz görüntü ayarlarını değiştirmek gerekmektedir.

Televizyonuzun en iyi görüntü kalitesine ulaşması için parlaklık, arka ışık, keskinlik, yumuşatma ve çok daha fazla görüntü ayarı bulunur.

Televizyonunuzda en iyi görüntü özelliklerine ulaşmak için değiştirmeniz gereken tüm ayarları bir araya getirdik. Ancak görüntü ayarlarında yer alan televizyon markasına göre değişebileceğini unutmayın.

Doğru Görüntü Modu

Televizyonuzun görüntü modu, en önemli özelliklerden biridir. Bu ayarı hiç değiştirmediyseniz, muhtemelen hala varsayılan ya da normal moddadır. Bu mod genellikle Standart, Canlı veya Dinamik şeklindedir. Ancak spotlar altında bir mağazada iyi görünen bu modu evde iyi performans vermeyecektir. Bu nedenle görüntü ayarını Sinema-Film olarak adlandırılan moda getirmeniz gerekmektedir. Bu mod ilk başta sizi rahatsız edebilir ama diğer ayarlarda Televizyonunuzda mükemmel görünüme ulaşacağız. Bu mod ile sadece görüntünün daha gösterişli olduğuna dikkat edin.

OLED veya Arka ışık

Bu ayar televizyonun ışık yoğunluğunu kontrol eder. Çok yüksek olması baş ağrısına veya göz yorgunluğuna neden olabileceği gibi televizyonun çabuk yıpranmasına da neden olabilir. Çok düşükte ise görüntü çok loş ve izlemesi zor olur. Televizyon markasına göre değişmekle birlikte ayarlarda genel olarak geri plan ışık kontrolü veya OLED ışığı gibi bir isimle yer alır. Mesela Sony markasında Parlaklık olarak ifade edilir.  

Bu ayarı odanızın aydınlatmasına göre ayarlamalısınız. Eğer odanızın ışığı beyaz ve çok aydınlık ise  yüksek bir ayara almalısınız ancak ideal olan loş bir ortamda düşük bir ayarda en iyi görüntü kalitesine ulaşabilirsiniz.

Yüksek parlaklık ayarı görüntüyü biraz soldurabilir hatta kontrastı ve patlamayı azaltabilir.

Ek olarak televizyonunuzun elektrik harcaması parlaklık ile doğrudan iilgilidir. Eğer yüksek parlaklıkta ise fazla enerji tüketir.

Kontrast – Zıtlık

Kontrast ayarı, görüntünün parlak kısımlarının belirgin olarak daha parlak olmasını sağlar. Kontrastı çok yükseğe ayarlarsanız beyaza yakın detayları tamamen beyaz yaparak görüntüyü bozar. Bu ayarı yaparken ekranda çok sayıda parlak görüntünün olmasına dikkat edin. En iyi sonucu bu şekilde alabilirsiniz. Size yardımcı olması için aşağıya bir Youtube videosu ekledik.

Aradığınız şey parlak bir görüntü, ancak yine de ayrıntıları da göstermesi lazım. Yani ekrandaki parlak alanların beyaz renkte değil ayrıntıları ile görülmesi gerekir.

Parlaklık veya Karartma Seviyesi

Ekranın siyah veya koyu renkli bölümlerini kontrol eder. Bu ayarı çok artırmanız halinde görüntü düz ve solgun görünecek. Çok düşük olması halinde ise görüntü gölge ve karanlık alanlardaki ayrıntıları yakalayamayacaktır.

Burada da kontrastta olduğu gibi, çok yüksek ve çok düşük arasında ince bir çizgi vardır. Bu durumda, çok yüksek ve görüntü soluk görünecektir. Çok düşük ayarda ise tüm gölge ayrıntıları kaybolarak siyaha dönüşecek.

Parlaklığı ayarlamak için karanlık filmler bunun için mükemmeldir. Bunun için de örnek bir videoyu aşağıya ekledik

Keskinlik

Aslında doğruyu söylemek gerekirse keskinlik kontrolü keskinliği gerçekten iyileştirmez. Çok detaya girmeden Keskinlik veya netlik kontrolünü azaltabildiğiniz kadar azaltmalısınız. Hatta bazı televizyonlarda keskinlik 0 olduğunda en iyi sonuca ulaşır.

Bu ayarı yaptıktan sonra yüksek kaliteli 4K bir içerik bulun ve görüntünün ne kadar ayrıntılı olduğuna dikkat edin.  Giysilerdeki dokumalardan yüzlerdeki kırışıklıklara kadar tüm ayrıntıları görebilirsiniz.

Renk veya Renk Tonu

Bu özellik genellikle otomatik olarak en iyi ayardadır. Zaten TV Görüntü Modu’ nu Sinema/Film moduna aldığınızda bu renk ayarı da en iyi seviyeye otomatik olarak gelecektir.

İlk başta size bu görüntü  çok sıcak veya  kırmızı görünecek bu aslında en doğru ve gerçeğe yakın olan görüntüdür. Eğer 1-2 gün sabredip  bu moda alışırsanız tekrar normal moda döndüğünüzde gerçek farkı anlayacaksınız.

Hareket Yumuşatma veya Hareket Enterpolasyonu

Yapay olarak görüntünün pürüzsüz ya da akıcı olmasını kontrol eder. Çok yüksek ayarda can sıkıcı olabilir. Çok düşükte kullanılması ise hareketli videolarda ise çok kötü görünebilir.

Bu ayar aslında oldukça tartışmalı bir konudur. Eğer televizyonunuzun görüntü akışı sizi rahatsız ediyorsa bu özelliğe bakmalısınız.

Oyun Modu

Eğer siz de bir Gamer iseniz ve online oyunlarda zamanlama sizin için oldukça önemliyse bu modu devreye alarak görüntüyü daha iyi hale getirebilecek özellikleri devre dışı bırakırsınız ve oyundaki görüntünün takılmadan, gecikmeden ekrana yansımasını sağlarsınız.

Diğer insanlar için saniyenin onda biri bir gecikme bir anlam ifade etmez ama rekabete dayalı konsol oyuncuları için her milisaniye çok önemlidir ve  özellikle belirli oyun türlerinde bu özellik büyük bir fark yaratabilir

Bu mod sayesinde ekrana gelen görüntünün gecikmesini en aza indirmek önemli bir fark yaratabilir.

Google Fotoğrafların Bilmeniz Gereken En İyi 3 Özelliği isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Google Fotoğrafların Bilmeniz Gereken En İyi 3 Özelliği

MacBook’un Bilinmeyen En İyi Özellikleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

MacBook’un Bilinmeyen En İyi Özellikleri

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri

Ücretsiz En İyi Not Alma Uygulamaları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz En İyi Not Alma Uygulamaları

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish