Podcastler ile İngilizce Öğrenmek

26.05.2022
43
Okuma Süresi: 6 dakikalar
A+
A-
Podcastler ile İngilizce Öğrenmek

İngilizce öğrenmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Bu makale tam sizin için. Kendi kendine İngilizce öğrenmek için en iyi podcastler burada.  Podcastler ile İngilizce Öğrenmek, sayesinde sadece gerçek İngilizce konuşmaları duymakla kalmaz, böylece kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini anlayabilir, kelime dağarcığınızı geliştirebilir hatta duyduğunuz cümle yapıları sayesinde gramer bilginizi bile geliştirebilir . Ayrıca bunları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde (metro vb.) dinleyebilir istediğiniz zaman duraklatabilir, geri alabilir veya hızlı ve yavaş modda dinleyebilirsiniz! İşte İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak 5 podcast.

1. Podcasts in English

Podcasts in English, native olarak İngilizce konuşanlar arasında çeşitli konularda, dil düzeyine ve türüne göre ayrılmış derslerle konuşmalar sunar: Düzey 1 (temel), Düzey 2 (orta) Düzey 3 (ileri)nin yanı sıra İş İngilizcesi seçenekleri de bulunmaktadır.

Her bölüm 3 ila 5 dakika uzunluğundadır, bu nedenle zamanınızın kısıtlı olduğu anlar için idealdir. Ayrıca, dinleme egzersizlerinin transkriptleri, kelime görevleri ile örnek soru ve cevaplar içeren çalışma sayfaları gibi birçok ekstra özellik de bulabilirsiniz.

2. The English We Speak

Kurslar, ders kitapları ve diğer materyaller size genellikle formal bir konuşma şekli öğretirken, The English We Speak günlük ifadelere ve argo kelimelere odaklanarak daha çok yerel biri gibi konuşmanızı sağlamaya yardımcı olmayı amaçlar.

Bu podcast kanalında konuşmacılar normal konuşmadan biraz daha yavaş konuşur, Bu da yeni başlayanların anlamasını kolaylaştırır ve 3-4 dakika uzunluğundaki bölümler sayesinde zamanınızın kısıtlı olduğu anlar için idealdir ve programınıza kolayca uyabilir.

Ayrıca, bu kanal en saygın İngiliz devlet kurumlarından biri olan BBC tarafından (British Broadcasting Corporation) sunulmaktadır.

3. ESL Pod

ESL Pod, İngilizcesini geliştirmek isteyen herkes için harika bir kaynaktır. Sadece indirilecek 1000’den fazla bölümden oluşan bir kütüphaneye sahip olmaktan ziyade aynı zamanda Uygulamalı Dilbilim alanında doktoraları bulunan 2 konuşmacı tarafından oluşturulmaktadır.

Her bölümün bir kısmında 2 karakter arasında oynanan diyaloglar yer alırken, bölümün geri kalanı ise konuşmadan anahtar kelimeleri seçip anlamlarını ve nasıl kullanılmaları gerektiğini açıklıyor.

Konuşmalar normal hızın yaklaşık yarısı kadardır, bu nedenle takip etmesi oldukça kolaydır. Ancak siz öğrenme hızınıza göre podcastin oynatma hızını artırma seçeneğin kullanabilirsiniz. Ayrıca her bölüme bir öğrenme kılavuzu eşlik eder.

4. Better at English

Kendiniz geliştirdikten sonra yani konuşmaları tam hızda dinlemeye hazır olduğunuzda Better at English mükemmel bir seçim olacaktır. Orta seviyedeki öğrencilere yönelik bölümler, ciddi tartışmalardan eğlenceli, saçma sapan sohbetlere kadar her şeyi içeren bir dizi ilginç konuyu kapsar.

Dinlemek, İngilizcenin ritmine ve hızına alışmanıza ve anadili İngilizce olan kişilerin kullandığı yaygın ifadelerden bazılarını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Her bölümün yanı sıra tüm konuşmaların bir dökümünü ve bazı kelime notlarını indirebilme imkânınız bulunmaktadır. Bu sayede öğrendiklerinizi uygulamaya koyabilirsiniz.

5. Voice of America Learning English

Voice of America Learning English podcast’i özellikle Kuzey Amerika’da, örneğin Kanada veya ABD’de yaşamayı veya eğitim görmeyi planlayan kişiler için faydalıdır. Ancak tüm kullanıcılar için de faydalı bir podcast kanalıdır.

Amerika tarihi ve Amerikan kültürü üzerine derslerin yanı sıra haberler, belgesellere de yer veren kanalda İngilizcenizi hatta genel kültür bilginizi de geliştirebilirsiniz!

Bu kadar fazla çeşitliliğe sahip olan bu podcastten asla sıkılmayacağınızdan emin olabilirsiniz ve Amerikan İngilizcesi ifadeleri ve deyimleri ile bunların İngiliz İngilizcesinden nasıl farklı olduklarını da öğrenebileceksiniz.

Son olarak…

Son olarak özellikle dil öğrenmeyi hedefleyen podcastlerin İngilizce geliştirmek için çok faydalı ve pratik olduğunu unutmayın. Bu kanalların yanı sıra diğer birçok podcasti de inceleyip hoşunuza giden ve ilgi çekici bulduğunuz bir şeyi dinlemek dil öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Uyurken İngilizce dinlemek ve dinlenirken bile İngilizce öğrenmek oldukça iyi bir fikirdir.

İlgi alanınıza yönelik programları dinlemeniz yeni kelimelere veya ifadelere dikkat etme olasılığınızı artıracaktır.  Bu yüzden hoşunuza giden bir konuda bir podcast’e abone olmanızı tavsiye ediyoruz.

En İyi Canva Alternatifleri makalemize ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

En İyi Canva Alternatifleri

En İyi Cambly Alternatifleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Çevrimiçi (Online) İngilizce Öğretmeni Bulmak için En İyi Cambly Alternatifleri

2022 Epic Games Store Ücretsiz Oyun Listesi isimli makalemize aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

2022 Epic Games Store Ücretsiz Oyun Listesi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish