Metabolizmayı Hızlandıran ve Zayıflatan En İyi Çaylar

01.07.2022
39
Okuma Süresi: 6 dakikalar
A+
A-
Metabolizmayı Hızlandıran ve Zayıflatan En İyi Çaylar

Metabolizmayı Hızlandıran ve Zayıflatan En İyi Çaylar makalemizde düzenli bitki çayı tüketerek hem sağlıklı olmanızı sağlayacak hem metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olacak çok faydalı bitki çayları hakkında bilgi vereceğiz.

Metabolizma, hem sağlık hem de de kilo verme konusunda sıklıkça ismi geçen bir kavramdır. Bugün sizlere metabolizma nedir ve metabolizmayı sağlıklı bir hızda nasıl tutabiliriz.

Metabolizma, genel anlamda vücudun aldığı besinleri enerjiye dönüştürme çabasına denir. Eğer hızlı bir metabolizmanız varsa, vücudunuz enerjiyi daha hızlı yakar, bu da sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak için en iyi çaylar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için birkaç diyetisyenle konuştuk.

Zencefil çayı

Zencefil çayı, içebileceğiniz en sağlıklı çaylardan biri olarak bilinir. Zencefil, gingerol ve shogaol olarak bilinen bileşenlere sahip olması nedeniyle metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardım eder. Bu bileşenler aynı zamanda vücuttaki serbest radikal hasarını azaltan bir antioksidan etki de yaratır. Diyetisyenler bu hasarın metabolizmayı yavaşlatarak obeziteye sebep olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle zencefil çayı düzenli tüketilmesi halinde hem sağlık hem de kilo vermek için oldukça faydalı bir bitkidir.

Siyah Çay-Karadeniz Çayı

Siyah çay, bizim kültürümüzün vazgeçilmez temel içeceğidir. Dünyanın en çok çay tüketen ülkesi olarak çayı daha çok keyif için tüketiyoruz. Ancak siyah çay faydalı düzeyde kafein içermektedir. Ayrıca içeriğinde metabolizmayı hızlandıran faydalı bileşenlerle doludur.

Siyah çay genellikle vücutta fazla kaloriyi veya yağ yakımını destekleyen ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olan flavonlarla doludur. Siyah çaydaki kafein, özellikle sabahları alındığında metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Ancak unutulmamalıdır ki fazla tüketiminin vücuda olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

Matcha Çayı

Ülkemizde son birkaç yıldır duyulmaya başlayan matcha çayı onlarca faydası bulunan bir yeşil çay türüdür. Matcha çayı içeriğinde kafein, antioksidan ve antienflamatuar özellikler bulunan yüksek kaliteli bitkisel Japon çayıdır. Spordan önce bir fincan kahve yerine matcha çayı tüketmenin metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırdığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, en popüler metabolizma hızlandırıcı çaydır ve bizim için siyah çay ne ise doğuda ki birçok ülke için de yeşil çay aynı anlama gelmektedir. Birçok Türki Cumhuriyette yemekten hemen sonra yeşil çay olmazsa olmazdır.

Peki yeşil çayın faydası nedir? Yeşil çay antioksidanlar açısından zengindir ve yağ yakımı ve kilo verme ile doğrudan ilgilidir. Özellikle spor sırasında yağ yakımını destekleyen ve bir tür antioksidan olan kateşinler açısından çok zengindir. 12 hafta boyunca düzenli yeşil çay tüketiminin kilo verdirdiği ve daha küçük bel ölçülerine sahip olmaya yardımcı olduğu birçok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır.

Hatta 2014 yılında yapılan bir çalışmada, obezite sorunu yaşayan katılımcılardan yeşil çay tüketenlerin 12 haftalık periyotta 0,5 ila 7,5 kilo verdiği görülmüştür.

Oolong Çayı

Oolong Çayı yeşil ve siyah çaylar gibi “camellia sinensis” denen bitkinin yapraklarından üretilir ve yeşil ve siyah çay arasında bir çay türüdür. Bu özelliklerden dolayı oolong çayı kilo vermeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan yararlı antioksidanlara sahiptir.

2009 yılında yapılan bir araştırmada, altı hafta boyunca günde 8 gram oolong çayı içen aşırı kilolu katılımcıların ortalama 1 kilogramdan fazla kilo verdikleri görülmüştür.

Rooibos Çayı

Hem kafein olmasın hem de kilo vereyim diyorsanız, Rooibos çayı metabolizmanızı hızlandırmak için mükemmel bir seçimdir.

Güney Afrika’dan gelen bu mucizevi çay, aspalatin içeren bir bitkidir. Bu bileşik sayesinde hem şeker hem de yağ metabolizmasını yakımına yardımcı olur. Yeni keşfedilen bir çay olduğu için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç olduğu da bir gerçektir.

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish