MacBook’un Bilinmeyen En İyi Özellikleri

19.06.2022
29
Okuma Süresi: 5 dakikalar
A+
A-

Siz de MacBook sahibi misiniz? Peki Macbook’un özelliklerini ne kadar iyi biliyorsunuz. Bu yazıda sizlere MacBook’un Bilinmeyen En İyi Özellikleri ‘nden bahsedeceğiz

Apple, iPhone, iPad, iMac ve MacBook gibi çok kaliteli ürünleri ile bilinir. Kullanıcılar diğer dizüstü bilgisayarlara göre MacBook’un kusursuz bir deneyim sunduğunu iddia ederler. Ancak çoğu kullanıcı Macbook’un gizli özelliklerini bilmez. Bu yazıda, MacBook bilgisayarınızdan üst düzey performans almanız için gizli MacBook özelliklerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız bilinmeyen MacBook’un  en iyi özelliklerine geçelim.

Klasör Simgelerini Emojilerle Değiştirme

MacBook, kullanıcı arayüzü ve performans açısından herkes tarafından takdir edilmektedir. Ancak bazı MacBook kullanıcıları klasik mavi klasör simgelerini beğenmez. Eğer siz de böyle düşünenlerden biriyseniz, klasör simgelerini sevimli emojilere dönüştürmenizi sağlayan gizli bir özelliğin olduğunu biliyor musunuz?  Klasör simgelerini emojilerle değiştirmek için yapmanız gerekenler;

1. İnternetten istediğiniz ifade resimlerini indirin. Bu emojilerin PNG formatında olmasına dikkat edin

2. Önizlemeyi açmak üzerine çift tıklayın.

3. Menü çubuğundaki seçeneklerden Düzenle > Kopyala’yı seçin.

4. Simgesini değiştirmek istediğiniz klasöre gidin ve sağ tıklayıp Bilgi Al’ı seçin.

5. Klasör hakkında bilgi içeren bir kutucuk açılacak; sol üst köşede yer alan mavi klasör simgesine tıklayın ve Command+V tuşlarına basın.

Mevcut Uygulamayı Gizleme

Macbook, birçok kişi tarafından bilinmeyen bazı ilginç kısayollar sunar. Bunlardan biri CMD + H ile  mevcut uygulamanızı gizleyebilir ve mevcut uygulamaları kapatmadan ana pencereyi görüntüleyebilirsiniz.

Emoji Klavye

MacBook’un bilinmeyen özelliklerinden biri macOS’a her yıl eklenen yeni Emoji setleridir. Bunları Emoji Klavyesi üzerinden rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey CTRL + CMD + Space (Boşluk ) tuşlarına basmaktır.

Finder’da Gizli Dosyalar

Bazen bir dosyayı sakladığınız yeri Finder’da bulamayabilirsiniz. Peki, Finder’da gizli dosyaları göstermek içim CMD + SHIFT + . (Nokta) tuşlarına basınız. Bu kısayol ile gizlenmiş tüm dosyaları silik grileşmiş bir şekilde görebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma

Birçok görevi kısayolla halledebileceğiniz bir MacBook özelliği vardır. Örneğin canlı dersteyken hızlı bir şekilde ekran görüntüsü almak istersek ne yapmamız gerekir? Eğer hızlı bir şekilde anlık ekran görüntüsü almak isterseniz CMD + SHIFT + 6 kısayolunu kullanabilirsiniz.

Sürükle-Bırak Özelliğini Kullanma

Çift dokunup parmaklarınızı bilgisayarınızın izleme dörtgeni üzerinde bıraktığınızda, yeniden dokunana kadar herhangi bir şeyi sürükleyebilirsiniz. Hatta “sürükle kilidi” etkinleştirilmişse, parmağınızı kaldırıp izleme dörtgeni üzerinde farklı bir noktadan sürüklemeye devam edebilirsiniz.

Daha Fazla Spot Işığı

Birçok kişi Spotlight’in sadece dosyaları bulmak ve uygulamaları başlatmak için kullanır. Ancak Spotlight’in bilmediğiniz özelliği bulunmaktadır. Bazı hesaplamalar yapabilir hatta daha fazlasını yapabilir Safari tarayıcısını bile açabilirsiniz.

Örneğin, CMD + Space tuşlarına basın ve 480 USD yazın, para birimini anında dönüştürecek ve size doğru sonuçları gösterecektir. Spotlight ile belirli kriterler tanımlayarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir bölgenin hava durumu güncellemelerini alabilirsiniz.

Herhangi Bir Uygulama Yüklemeden İmza Atma

Bir belgeyi hızlı bir şekilde imzalamanız gerekirse Macbook’unuz  da el yazısıyla belgeleri imzalayabilirsiniz. Belgeyi ön izleme penceresinde açmanız ve ardından İmza simgesini aramanız yeterlidir; Arama kutusunun yanında yer alan İşaretleme logosuna tıklayarak etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirme sonrasında artık parmağınızla imza atabilirsiniz.

iOS 16 ile Gelen En Yeni Özellikler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

iOS 16 ile Gelen En Yeni Özellikler

Ücretsiz En İyi Not Alma Uygulamaları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz En İyi Not Alma Uygulamaları

Google Fotoğrafların Bilmeniz Gereken En İyi 3 Özelliği isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Google Fotoğrafların Bilmeniz Gereken En İyi 3 Özelliği

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish