Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

08.06.2022
33
Okuma Süresi: 8 dakikalar
A+
A-

Bu yazımızda, Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Kolajen, cildinizin pürüzsüz ve güzel görünmesi için mucizevi bir protein çeşididir.  Yaş ve diğer faktörlerle birlikte vücudunuzdaki kolajen seviyeleri azalmaya başlar ve cildiniz normal görünümünü kaybeder ve özellikle yüzünüzde çizgiler oluşur.

Vücudunuz aslında kolajen üretir, ancak yaşla birlikte kolajen miktarı ve kalitesi düşer. Bunun bir sonucu olarak cildinizde kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Bu makalede kolajenin ne olduğunu, cildi nasıl koruduğunu ve doğru kullanım ile vücuttaki kolajen miktarının nasıl artacağını öğreneceğiz.

Kolajen Nedir?

Kolajen, vücutta en çok bulunan proteinlerin başında gelmektedir. Kolajen, kas, kemik, tendon, damar ve sindirim sistemi de dahil olmak üzere çok sayıda dokuda bulunur. Yaralarınızın iyileşmesi de dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonunda önemli bir rol oynar.

Düşük kolajen seviyesi ciddi sağlık sorunlarına neden olur: Bunlardan bazıları zayıflık, anemi, yaraların yavaş iyileşmesi, cam kemik hastalığı ve bağ-doku bozukluğu olan Ehlers-Danlos sendromu gibi.

Kolajenin Cilde Faydası

Kolajen seviyeleri yüksek olduğunda, cildiniz pürüzsüz ve sıkıdır. Kolajen cilt hücrelerinizin kendini yenilemesine ve onarmasına yardımcı olur. Kolajenin seviyesi kadar kalitesi de son derece önemlidir. Cilt sağlığını korumak için kolajen kalitesine ve seviyesine dikkat etmelisiniz.

Cilt Sağlığını Korumak İçin Kolajeni Artırmanın Yolları Nelerdir ?

İşte bilimsel araştırmalar sonucunda kolajeni artırmanın en iyi yolları:

1. Kolajen takviyeleri

2021 yılında yapılan bir bilimsel araştırma; 90 gün boyunca alınan kolajen takviyeleri kırışıklıkları engellemesinin yanı sıra mevcut kırışıklıkları da tedavi ettiğini söylüyor.

Ayrıca, 2020 yılında yapılan bir bilimsel araştırma ise, kolajen takviyelerinin peptitleri ve vücuttaki fibroblastlar olarak bilinen kolajen yapılarını doğrudan etkilediğini buldu.

2. Hyaluronik asit

Hyaluronik asit, vücudun kolajen üretimini artırmaya yardımcı olan bir bileşendir. 2014 yılında yapılan bir bilimsel araştırmada, araştırmacılar farelerdeki yaraları su veya Hyaluronik asitle tedavi etmeyi denemişler ve sonuçlara göre Hyaluronik asit ile tedavi edilen farelerin, suyla tedavi edilenlere göre daha çabuk iyileştiği gözlenmiştir.  Ayrıca Hyaluronik asit ile tedavi edilen farelerin derisinde iki tip kolajen seviyesinin yükseldiği anlaşılmıştır. Ciltteki çizgileri ve kırışıklıkları azaltmayı amaçlayan dermatolojik dolgu maddeleri genellikle hyaluronik asit içerir.

2020 yılında yapılan güvenilir bir bilimsel araştırmada, hyaluronik asit ve polinükleotit kombinasyonun ciltteki kolajen miktarını ve kalitesini artırdığı, ciltteki çizgileri ve kırışıklıkları azalttığı gözlemlenmiştir.

Hyaluronik asit içeren tedaviler şunlardır:

Enjeksiyonlar

Kremler ve merhemler

Takviyeler

3. C vitamini

C vitamini kolajen üretimi için gereklidir. C vitamini eksikliği, düşük kolajen seviyelerine yol açarak iskorbüt olarak bilinen sağlık sorununa neden olabilir. C vitaminini vücudunuz kendi üretemediği için bunu besinlerden almanız gerekmektedir. Hepinizin bildiği yüksek C vitaminli besinler; turunçgiller, kırmızı, yeşil biber, çilek, brokoli vb.

Birçok cilt bakım firması, koruyucu kremlerine C vitamini ekler. Araştırmalar, cilde sürülen kremlerin C vitamini sayesinde vücudun korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ama bununla ilgili sağlam kanıtlar bulunmamaktadır.

4. Aloe Vera

İnsanlar genellikle güneş yanığından sonra cildi tedavi etmek için aloe vera kullanır.

2015 yılında yapılan bir araştırmada bilim adamları, insanların ağızdan almaları için bir aloe vera jeli özü üretti ve 8 hafta sonra araştırmacılar aloe vera alan deneklerin, kollarının derisinde nem oranının arttığı, kırışıklıklarının azaldığı, hyaluronik asit ve kolajen seviyelerinin neredeyse iki katına çıktığı sonucuna ulaşmıştır.

5. Ginseng

Ginsengin, insan sağlığına faydası herkes tarafından bilinen bir gerçektir. 2012 yılında yapılan bir bilimsel araştırmada ginseng ‘in kan dolaşımındaki kolajen miktarını artırdığı keşfedildi. Ginseng, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bilim insanları ayrıca Ginsengin, yaşlanmayı önlemeye yardımcı olduğunu da ifade ediyor.

2020 yılında yapılan laboratuvar araştırma sonuçları, kırmızı ginsengin kolajen yapısının bir parçası olan fibroblastların sertliğini azaltabileceğini gösteriyor.

Ginseng’i çay, tentür ürünlerde ve takviye edici ürünlerde bulabilir.

6. Antioksidanlar

Çeşitli antioksidanlar, örneğin kolajen üretimini teşvik ederek cildin korunmasına ve gençleşmesine yardımcı olabilir. Antioksidanlar birçok bitki bazlı gıdada bulunur.

2013 yılındaki yapılan bir araştırmaya göre aşağıdaki besinlerde bulunan antioksidanların cilde fayda sağladığı anlaşılmıştır:

Yaban mersini

Yeşil çay

Yerba dostum

Meyan kökü

Dut özü

Nar özü

Kahve özü

Geven

Tarçın

Fesleğen, kekik ve kekik

7. Retinol ve diğer karoten

Retinol ve beta karoten gibi karotenoidler, cilt korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlardır.

Retinol ve beta karoten gıda kaynakları içeren besinler şunlardır:

Ciğer

Tatlı patatesler

Ispanak

Kabak

Havuç

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, retinol içeren bir krem ​​veya losyon kullanmak cildin dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak kırışıklıkları azaltmak için etkili değildir.

8. Işık tedavisi

Kırmızı ışık tedavisi ve diğer ışık tedavi türleri, kolajen miktarını artırabilir, kırışıklıkları ve çizgileri tedavi edebilir.

2013 yılında yapılan bir araştırmada kırmızı ışık tedavisinin ciltteki kolajeni artırmak için hızlı ve güvenli bir yol olduğu anlaşılmıştır.

Birçok dermatologdan ışık tedavisi alabilirsiniz. Ancak evde kullanım için uygun ekipmanlar da satın alabilirsiniz. Evde kullanımdan önce bir uzmandan tavsiye almak en iyisidir.

9. Cildi çevresel etkilerden koruma

Hava koşulları ve bazı yaşam tarzı alışkanlıkları (sigara gibi), ciltteki kolajen düzeylerini ve kalitesini etkileyebilir. Uzmanlar, UV ışığına maruz kalmanın da ciltteki kolajene zarar verdiğini söylüyor.

Örneğin cildi güneş ışığından korumak, sigara içmekten kaçınmak ve kafein alımını sınırlamak (kafein vücudun kolajen üretme yeteneğini azaltabilir.) kolajen miktarı seviyesinin ve kalitesinin korunması için önemlidir.

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Freelancer Siteler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Siteler

OnlyFans Benzeri En İyi Siteler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

OnlyFans Benzeri En İyi Siteler

Quora Benzeri Ücretsiz En İyi Uygulamalar İsimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Quora Benzeri Ücretsiz En İyi Uygulamalar ve Web Siteleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish