Google Translate için En İyi Alternatifler

06.07.2022
44
Okuma Süresi: 7 dakikalar
A+
A-
Google Translate için En İyi Alternatifler

Google Translate için En İyi Alternatifler makalemizde en iyi çeviri sitelerini sizinle paylaşacağız.

Google Translate,  İngilizceden Türkçeye ya da Türkçeden İngilizceye çevirilerde yetersiz mi kalıyor? Google Translate için bazı alternatifler mi arıyorsunuz?

Google Translate, en pratik ve iyi çeviri hizmetlerinden biridir. Çok sayıda dili destekler. Ancak yine de bu onun en iyi çeviri uygulaması olduğu anlamına gelmez.  Genel olarak, Google Çeviri iyi olsa da, bu yazıda bahsedeceğimiz daha kaliteli çeviri siteleri de vardır.

Yazımızda Google Translate’in bazı artılarını ve eksilerine hızla göz gezdirdikten sonra en iyi dört Google Çeviri alternatifini inceleyeceğiz ve hepsinin neden iyi bir alternatif olduğunu açıklayacağız.

Bu sitelerde bulunan API aracılığıyla web sitesi veya uygulama çevirisi için öncelikle bu araçları nasıl kullanacağınıza odaklanacağız. Bununla birlikte diğer web sitelerini veya içerikleri çevirmek için oluşturulan uygulamalar ve web ara yüzlerini de inceleyeceğiz.

İster kendi web sitenizi çevirmek için kullanın isterseniz de dil öğrenmek veya akademik çalışmalarınız için çeviri yardımı almak için kullanın tüm bu ihtiyaçlarınıza cevap verecek en iyi translate sitelerini inceledik.

Google Translate Artıları ve Eksileri

Google Translate alternatifleri üzerine bir yazı yazarken hızlıca Google Çevirinin avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Eğer WordPress bir web siteniz varsa, Google Translate ile TranslatePress’i eşleştirerek sitenizin tüm içeriğini kolayca çevirebilirsiniz. Bulabileceğiniz hemen hemen tüm araçların çoğu dilini destekler. Çeviri başarısı iyidir Google Çeviri, otomatik çeviri söz konusu olduğunda genellikle en iyi hizmetlerden biridir.  Web tarayıcısı ve akıllı telefon uygulamalarının kullanımı ücretsizdir. Ayrıca web sitesi çevirisi için bir API vardır.

Ancak, bazı dezavantajları da vardır. Google Çeviri genellikle doğru çevirse de bağlam ve deyimleri anlama söz konusu olduğunda, özellikle Türkçe çevirilerde bazen saçmalayabilmektedir.

Kısıtlı bir bütçeniz varsa ve çeviri için API erişimine ihtiyacınız varsa daha ucuz fiyatlara sahip hizmetler bulabilirsiniz.

DeepL

DeepL, özellikle bağlam, atasözleri ve deyimleri çevirmede en iyi Google Çeviri alternatiflerinden biridir.

DeepL, web sitenizi otomatik olarak çevirmek için kullanabileceğiniz bir API’nin yanı sıra metin içeriğini veya metin dosyalarını (.docx veya .pptx gibi) çevirmek için bir web arayüzü ve uygulama da sunar. Yine DeepL’in en büyük avantajı çevirilerinin kalitesi ve doğruluğudur.

DeepL’nin ana dezavantajı, sınırlı dil seçimidir. Google Çeviri 100’den fazla farklı dili desteklerken, DeepL yalnızca 28 dili desteklemektedir. Ancak Türkçe de bu 28 dilden biridir ve oldukça başarılı bir çeviri sağlamaktadır.

DeepL, Avrupa dillerinin yanı sıra Çince ve Japonca’yı da destekler.  DeepL ayrıca çeviri API’si için ayda 500.000 karaktere kadar ücretsizdir.  

DeepL, doğruluğu nedeniyle Google Çeviri için harika bir alternatiftir.  Ancak özellikle API konusunda 500 bin karakterden sonra İhtiyaçlarınız ücretsiz seviyeyi aşarsa, biraz daha fazla ödeme yapmanız da gerekecek.

Microsoft Translator

Microsoft Translator, adından da anlaşılacağı üzere Microsoft’un çeviri hizmetidir. Microsoft’un Bulut hizmetleri aracılığıyla, web sitenizin içeriğini çevirmek için Microsoft Translator API’sini kullanabilirsiniz. Microsoft Çeviri’nin en önemli özelliklerinden biri de grup toplantısı başlatma ve herkesin kendi dilinde katılmasına izin vermesidir.  

Microsoft Translator 70’den fazla dili desteklemektedir. Microsoft Translator’ın Google Translate’e göre en büyük avantajı fiyatıdır. Web sitenizi veya uygulamanızı çevirmek istiyorsanız, Microsoft Translator ayda 2.000.000  (iki milyon)  karaktere kadar çevirmenize olanak tanır. Google’un yaklaşık 4 katı. Ayrıca sonrasında da Microsoft Translator API, bir milyon çeviri karakteri için sadece 10 ABD doları ücret alır. Bu Google Translate’in istediği fiyatın yarısı. Ancak çoğu kişi, Google Translate’in çeviri kalitesinin, Microsoft Translator’dan biraz daha iyi olduğunu düşünüyor.

Amazon Translate

Amazon Translate yalnızca API kullanımına odaklanmıştır. Yani bu çeviri programını sadece uygulamanızı veya web sitenizi çevirmek için kullanabilirsiniz dil öğrenmek veya akademik çalışmalarınız için uygun değildir.

Amazon Translate şu anda 75’ten fazla dili desteği sağlamaktadır.  Amazon Translate’in Google Translate’e göre en büyük avantajı fiyatıdır. Amazon Translate’in ücretsiz karakter sayısı Google Translate’e göre daha yüksek bir aylık limite sahiptir. Amazon Translate API ücretsiz 2.000.000 (iki milyon) karaktere kadar çeviri yapmanıza izin verir. Ancak, Amazon Translate’in ücretsiz kullanımı yalnızca 12 aydır.

Yandex Translate

Yandex Translate, Rus arama devi Yandex’in makine çeviri hizmetidir.  Yaklaşık 100 farklı dili desteklemektedir. Google Translate gibi, hem müşteri odaklı uygulamalar (örneğin web tabanlı bir çeviri arayüzü) hem de web sitenizi otomatik olarak çevirmek için kullanabileceğiniz bir API sunar.

Özellikle Rusça dil çiftlerini (Rusça-İngilizce, Rusça-Türkçe gibi) çevirmek için iyi bir seçenek olabilir.

Yandex Translate’in en büyük avantajı, inanılmaz derecede cömert ücretsiz kullanımıdır. Yandex Çeviri günde bir milyon karaktere kadar ücretsiz çeviri yapmanıza izin verir aylık ise toplam 10 milyon karakter sınırı vardır. Bu da Yandex Çeviri’deki ücretsiz limitin Google Çeviri’nin 20 katı olduğu anlamına gelir.

Web Sitesi Fikirleri için En İyi WordPress Forumları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi Fikirleri için En İyi WordPress Forumları

MacBook’un Bilinmeyen En İyi Özellikleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

MacBook’un Bilinmeyen En İyi Özellikleri

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri

Ücretsiz En İyi Not Alma Uygulamaları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz En İyi Not Alma Uygulamaları

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish