Fotoğrafçılıktan Para Kazanmak İçin En İyi 6 Adım

16.06.2022
52
Okuma Süresi: 8 dakikalar
A+
A-

Fotoğrafçılıktan Para Kazanmak İçin En İyi 6 Adım makalemiz sayesinde fotoğrafçılığa başlamakla ilgili her şeyi öğreneceksiniz. Ayrıca son derece karlı bir işin temellerini atmanıza yardımcı olacağız.

Yaratıcılığınızı kullanmak ve fotoğraf tutkunuzu para kazanmaya dönüştürmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Üstelik bu karlı iş, her yerden yapabileceğiniz türden bir iş. Hatta size sunacağımız fırsatlar sayesinde seyahat etmenize izin veren fotoğraf işleri bulabilirsiniz.

Fotoğrafçılığa başlamak biraz masraflı olabilir ancak fotoğrafçılara olan çok büyük talep sayesinde yatırımınızı hızlı bir şekilde telafi edebileceksiniz.

Yapılan araştırmalara göre ABD’deki fotoğrafçılık yıllık 11 milyar dolar değerine ulaşmıştır. Eğer ilginiz varsa bu kadar büyük bir pazarda mutlaka yer almalısınız.

Bir Fotoğraf İşine Başlamak İçin Gereken Yatırım

Üst düzey fotoğrafçılık ekipmanları oldukça pahalıdır. Ancak paranız olsa dahi bu pahalı ekipmanları hemen almanıza gerek temel ekipmanlarla başlamanızı kazanç sağlamaya başladıkça ekipmanlarınızı yükseltmenizi öneririz.

İlk olarak kamera, lens ve stüdyo aydınlatma ekipmanı ile başlamanızı öneririz. Bir dizüstü bilgisayar ve harici belleğiniz de varsa hemen başlayabiliriz.

Fotoğraflarınızı düzenlemek için photohop programları satın almanız gerekecek. Ancak en kaliteli photoshop programlarına para vermek yerine bu programların crackli halini kolaylıkla bulabilirsiniz.  Son olarak eserlerinizi sergilemek müşterilere ulaşma için bir web sitesi kurun.

Ayrıca fotoğraf satarak para kazanmak en iyi web sitelerini görmek için buraya tıklamanız yeterli.

Fotoğrafçılığa Başlamak İçin En İyi 7 Adım

1. Niş Bir Alan Seçin

Spesifik bir fotoğrafçılık alanı seçmek oldukça önemlidir. Her müşteriye ulaşmaya çalışmak yerine daha az rekabetin olduğu özel bir alan belirleyin. Bir hedef kitleye odaklanıp belirli bir alanda uzmanlaşırsanız daha fazla müşteri bulursunuz.

İlgi ve becerileriniz doğrultusunda bir alan seçin. Ayrıca, çalışacağınız alanda pazar payını da göz önünde bulundurun.

Aşağıdaki alanlar bu başlıklara uyan alanlardan sadece birkaçı:

  • Düğün ve organizasyon,
  • Gıda, Yemek,
  • Moda
  • Seyahat
  • Spor

2. İş Planı Oluşturun

Bir iş planı, başarıya giden yol için ilk adımdır.  Hedeflerinizi ve bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı ana hatlarıyla belirleyin.

İş planı yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

Yönetici Özeti – Misyon ve vizyonun yanı sıra büyüme hedeflerinizi de içeren işinizle ilgili genel bakış.

Şirket Tanımı – İşletmenizin ve hedef kitlenizin ayrıntılı incelemesi. Sağladığınız değeri, ortaya koyduğunuz farkı, çözdüğünüz sorunları ve sahip olduğunuz rekabet avantajlarını belirtin.

Hizmet Ayrıntıları – Sunmayı planladığınız hizmetleri ve çalışmalarınızı ayrıntılı olarak açıklayın. Bu, kullanacağınız donanım ve araçları da içersin.

Pazarlama Planı – Müşteri bulmak için hangi stratejileri izleyeceğinizi ana hatlarıyla belirtin. Bu, hizmetlerinizi nasıl tanıtacağınızı da belirtiniz.

Mali Plan – 3, 6 ve 12 aylık tahmini kazançlarınızı ve harcamalarınızı planlayın.

3. Bir Portfolyo Oluşturun

Portfolyo, en etkili pazarlama araçlarından biridir. Potansiyel müşterilerinize güven vermek zorundasınız bu nedenle olabildiğinde geniş bir portfolyo sunmanız gerekir.

Yeni başlayanlar nasıl bir portfolyo oluşturabilir? Gerçek şu ki, kitaplığınızı oluşturmak için birkaç ücretsiz etkinliği katılmanız gerekebilir. Portfolyonuz çalışmayı düşündüğünüz işi yansıtmalıdır.

Linkedin veya diğer fotoğrafçıların kullandığı sosyal medya sayfalarını ve gruplarına katılmak iyi bir fikirdir. İlk başlarda portfolyonuza katkı sunmak için gerekirse bu ağlardan ikinci/yardımcı fotoğrafçı olmak için fırsatları kontrol ediniz.

4. Hizmetlerinizi Fiyatlandırın

Bu işten bir kar elde etmeniz gerekiyor. Ve bu iş masraflarınız olacaktır. Bu nedenle kar marjınızı iyi ayarlamanız gerekiyor.

Peki, fotoğrafçılık hizmetleriniz için müşterilerden ne kadar ücret almalısınız? Alanına göre değişse de, saatlik ücret belirlerken kabaca saatlik 400-500 TL + masraf şeklinde hesaplamanız gerekiyor. Aslında ücretlendirmeyi iş bazlı belirlemelisiniz. İşin zorluğuna ve süresine göre yukarıdaki  yaklaşık ücretlerden fiyatlandırma yapabilirsiniz.

Fiyatlarınızı belirlerken, tüm giderlerinizi, seyahat veya hazırlık maliyetlerini de hesaba katmalısınız. Birçok etken olduğu için hizmetlerinizi nasıl fiyatlandırmanız gerektiği net değildir. Sadece kendinizi ve işinizi küçümseyin. Ücret belirlemek için benzer hizmetler sunanların ne kadar ücret istediklerini de araştırabilirsiniz.

5. Web Sitenizi Kurun

Müşterileriniz sizi internetten bulacaklardır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarının yanı sıra kendinize ait bir web sitenizin olması hedef kitlenizi yakalayabilmek için çok önemlidir.  Bu web sitesinde portfolyonuzu, hizmetlerinizi ve iletişim bilgilerinizi bulacaklardır.

Ayrıca, hangi alanda hizmet verdiğinizi, özelliklerinizi ve siz rakiplerinizden ayıran özelliklerinizi web siteniz aracılığıyla müşterilerinize sunabilirsiniz.  

6. Müşterilere Ulaş

En önemli adıma geldik: Fotoğrafçılıkta pazarlama ve satış stratejilerinizi belirleme.

Burada en önemli nokta seçtiğiniz alanla ilgili müşteri profilinizi belirlemek. Örneğin bir dergi adına (B2B) gezi/seyahat fotoğrafları için mi çalışacaksınız yoksa bireysel müşteriler (B2C)  için düğün fotoğrafları mı çekeceksiniz. Pazarlama ve satış hedeflerinizin hedef kitlenize (B2B, B2C) özgü olması gerekmektedir.

Eğer B2B müşterileri ile çalışacaksanız, onlar bu işten elde edecekleri gelire göre yatırım yapma eğilimindedir. B2C müşterileri ise satın alma kararlarını daha çok duygularına göre verirler. Bu nedenle hedef kitlenize nasıl hitap edebileceğinizi bulmak için araştırma yapın.

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri

Quora Benzeri Ücretsiz En İyi Uygulamalar isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Quora Benzeri Ücretsiz En İyi Uygulamalar ve Web Siteleri

Pazarlama Stratejinize İlham Verecek En İyi Instagram Reklamları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

En İyi Instagram Reklamları

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Freelancer Siteler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Siteler

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish