En Kaliteli Güneş Kremi

21.07.2022
53
Okuma Süresi: 10 dakikalar
A+
A-
En Kaliteli Güneş Kremi

“Cildimiz en değerli giysimiz” sözü oldukça doğru bir söz. Zararlı güneş ışınları da cildimizin en  büyük düşmanlarından biridir. Bu nedenle yazımızda dermatologların önerdiği cildi koruyan en kaliteli güneş kremi hakkında bilgi vereceğiz.

Güneş kremi sadece yazın değil yıl boyunca kullanılması gereken bir üründür. Dermatologlar, genel olarak herkesin UVB ışınlarına ve kalıcı hasara neden olan UVA ışınlarına karşı korunması için 30 veya daha yüksek faktör (SPF) sahip güneş kremleri kullanması gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca güneşte kaldığınız her iki saatte bir yeniden güneş kremi kullanmanız gerektiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Peki, doktorların önerdiği en iyi güneş kremi hangisidir?

Piyasadaki en iyi güneş kremi hakkında dermatolog ve cilt bakımı uzmanlarından farklı cilt tipleri için güneş kremi önerileri aldık.

Unutmadan belirtelim ki en iyi koruyan güneş kremi dahi güneşin zararlarını tamamen önleyemez. Bu nedenle güneş kremleri şapka, gözlük gibi koruyucu kıyafetlere ek olarak kullanılmalıdır ve güneşin dik vurduğu öğle saatlerinde mutlaka gölgede vakit geçirmeniz gerektiğini de unutmayınız.

*En İyi Güneş Kremi Önerileri Hangi Kriterlere Bakılarak Yapılıyor?

Faktör (SPF seviyesi): SPF nedir? SPF, Güneş koruma faktörüdür. Bu değer ne kadar yüksek olursa, yanma olasılığınız o kadar az olur. SPF’nin güneşte geçirilen zamanla ilgili olmadığını, bunun yerine maruz kalınan güneş enerjisi miktarı ile ilgili olduğunu bilmek önemlidir. Kullandığınız güneş kremi yüksek faktör  (SPF) olsa dahi güneşe uzun süre maruz kalıyorsanız tekrar tekrar güneş kremini sürmeniz gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir. Lekeli ciltler için en iyi güneş kremi ya da  hassas ve beyaz tenliler için yüksek SPF güneş kremleri kullanılmalıdır. Eğer daha koyu ten rengine sahipseniz daha düşük bir SPF kullanabilir. 30 faktör güneş kremi gibi. Konu hakkında önemli bir bilgi, SPF yada faktör yalnızca UVB ışınlarına atıfta bulunur, ancak cildi hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyacak güneş kremi kullanmak gerekir.

Kimyasal veya mineral: İki tür güneş koruyucu filtre vardır. Kimyasal güneş kremi ve mineral güneş kremi. Kimyasal güneş kremleri, güneş koruması sağlamak için oksibenzon, avobenzon, homosalat, oktinoksat, oktokrilen ve oktisalat gibi maddeler kullanır. Bunlar, güneş ışınlarını emerek, ısıya dönüştürerek ve ardından söz konusu ısıyı deri yoluyla serbest bırakarak çalışır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürer, bu nedenle kimyasal güneş koruyucu filtreler kullanıyorsanız, dışarı çıkmadan önce kendinize en azından bu kadar zaman vermelisiniz. Kimyasal filtrelİ güneş kremleri kozmetik açıdan daha güzel görünürler. Ama kimyasal filtrelİ güneş kremlerinin fotostabil olmadıkları ve UV ışığına maruz kaldıklarında bozuldukları için mineral güneş kremlerinden daha sık uygulanmaları gerekir. İkincisi, oksibenzon ve oktinoksat gibi kimyasal maddeler deniz suyuna geçer deniz yaşamını olumsuz etkiler.  Ayrıca kimyasal güneş kremleri cildi daha fazla tahriş edebilir.

Mineral filtreli güneş kremi cilt üzerinde bir tabaka halinde durarak zararlı UVA ve UVB ışınlarını geri yansıtırlar. Cilt tarafından emilmezler. Bu nedenle kimyasal güneş kremlerinin aksine koruyucu etkilerini cilde sürülünce hemen göstermeye başlarlar. Mineral filtreli güneş kremleri fiziksel bir bariyer görev görür. Fiziksel engelleyici görevi gören iki ana bileşen vardır: titanyum ve çinko oksit. Bunlar çok çeşitli UV dalga boylarını engeller ve fotostabildir, yani sık sık tekrar uygulamanız gerekmez. Titanyum ve çinko oksit de hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri tarafından iyi tolere edilir ve reaksiyona neden olma olasılığı çok düşüktür.

Her iki türün de kendine has avantajları bulunur. Bu avantajlardan yararlanmak için kimyasal ve mineral filtreler içeren hibrit formülü tercih edebilirsiniz.

Oksibenzon, homosalat ve oktisalat: Oksibenzon ile ilgili özellikle son birkaç yıldır olumsuz etkilerinin olabileceği üzerine incelemeler yapılıyor. göz kulak oluyor. Popüler kimyasalın deri yoluyla emildiği ve endokrin bozucu olduğuna dair endişeler var. Yapılan birkaç bilimsel araştırmada genç erkeklerde daha düşük testosteron seviyeleri ve kadınlarda endometriozis riskinin arttığı gözlemlenmiş. Bu nedenle bazı uzmanlar oksibenzon içermeyen güneş kremleri kullanılması yönünde tavsiye veriyor. Homosalat ve oktisalat hakkında da endokrin bozucu olduğuna ilişkin tanımlamalar yapılmıştır.

İhtiyaçlar: Güneş kremi söz konusu ihtiyaçlar ve cilt tipleri önemlidir, kuru cilde sahip biri daha kalın ve daha besleyici bir güneş kremi isteyebilir. Yağlı cilde sahip biri de ağır veya yağlı hissettirmeyen hafif bir formülü tercih edebilir.

Tüm bu bilgilere göre en iyi güneş kremi önerilerimize geçebiliriz.

Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch 55 Faktör

Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch 55 Faktör güneş kremi, gözeneklerini tıkamayan hafif ve matlaştırıcı hissi nedeniyle tavsiye ediliyor. Krem kolayca yediriliyor ve suya çok dayanıklıdır. Bu nedenle havuza veya denize karşı da dayanaklıdır. Eğer mineral filtreli güneş kremi arıyorsanız bu size uygun değildir çünkü bu krem kimyasal filtreli bir güneş kremidir.

ISDIN Ultralight Emulsion Güneş Kremi 50 Faktör

İspanyol markası Isdin’in mineral güneş kremi, uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. İnce kaymanlıdır, bu nedenle deride beyaz iz bırakmaz. Ayrıca vücudunuzda bulunan daha önceki güneş lekeleriyle de mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar, E vitamini ve DNA onarım enzimlerine sahiptir. Vücudun her bölgesi için uygundur, ancak diğer birçok markada pahalı olduğu için yüz veya vücudun en fazla güneş hasarı görme eğiliminde olan bölgelerinde kullanılması önerilir.

Blue Lizard 55 Faktör

Blue Lizard’dan yurt dışında men çok önerilen yüz güneş kremlerinden biridir. Blue Lizard güneş kreminin içeriğinde herhangi bir kimyasal, koku veya yaygın olarak bilinen tahriş edici madde yok. Ayrıca, Blue Lizard kalın tabakalı bir mineral filtreli güneş kremi olduğu için özellikle güneşte saatlerce terleyen sporcular tarafından tercih ediliyor.

CeraVe Yüz Güneş Kremi

CeraVe Yüz Güneş Kremi dermatologlar tarafından geliştirilen formülü ile koruyucu cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olurken diğer taraftan yüzünüzü güneşin zararlı ışınlarından da korur. Bu yüz güneş kremi içeriğindeki Kontrollü Salınım Teknolojisi ile aktif bileşenlerin uzun süre cilt üzerinde kalmasını sağlar. Parfüm içermeyen formülü nedeniyle hassas ciltlere de uygundur.

Shiseido Güneş Kremi 50 Faktör

Shiseido Güneş Kremi yüzünüz için en iyi güneş kremlerinden biridir. 80 dakikaya kadar da suya dayanıklıdır da. Oksibenzon ve oktinoksat içermediği için cildinize ve denize zarar vermez.

En İyi Diş Fırçalama Kuralları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

En İyi Diş Fırçalama Kuralları

Zayıflatan En İyi Smoothie Tarifleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Zayıflatan En İyi Smoothie Tarifleri

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish