En İyi Diş Fırçalama Kuralları

19.07.2022
39
Okuma Süresi: 12 dakikalar
A+
A-

En İyi Diş Fırçalama Kuralları nelerdir ? Doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır ? Dişleri fırçalamak, dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutmanın yanı sıra kronik hastalığa yakalanma ihtimalini de azaltır. Ancak ne yazık ki çoğu kişi diş fırçalama tekniği hakkında bilgi sahibi değil.

En İyi Diş Fırçalama Kuralları

En İyi Diş Fırçalama Kuralları nelerdir ? Doğru diş fırçalama nasıl olmalıdır ? Dişleri fırçalamak, dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutmanın yanı sıra kronik hastalığa yakalanma ihtimalini de azaltır. Ancak ne yazık ki çoğu kişi diş fırçalama tekniği hakkında bilgi sahibi değil.

İnsanlar genel olarak çok küçük yaşta diş fırçalamaya başlarlar. Belki de insan ömründe en çok uyguladığı kişisel temizlik rutini diş fırçalamadır. Ancak doğru diş fırçalama konusunda oldukça kötüyüz.

İsveç’te yapılan bir çalışmada, her 10 kişiden sadece birinin doğru diş fırçalama tekniğini uyguladığı tespit edilmiş. Bir İngiliz sağlık şirketi ise 2.000 kişiyle yaptığı bir araştırmada, neredeyse yarısının dişlerini nasıl düzgün fırçalayacağını bilmediğini tespit edilmiş.

Diş fırçalama konusunda çok farklı bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle doğru diş fırçalama tekniğini bilmememiz şaşırtıcı değildir. Piyasada bulunan çok farklı ağız ve diş sağlığı bakım ürünleri de bu kafa karışıklığını artırmaktadır.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Neden Önemlidir?

Eğer dişlerimizi doğru fırçalamazsak derin diş eti hastalıkları ile karşılaşabiliriz. Ve bunlar vücudumuza ciddi tehlikelere yol açabilir.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği nedir?

Peki çoğu insan tam olarak neyi yanlış yapıyor ve pek çok kişi yapmaları gereken şeyin yemek artıklarını temizlemek olduğunu biliyor ancak bu tam anlamıyla doğru değil önemli olan bakterileri dişlerden uzaklaştırmaktır.

Bakteriler ve diğer mikroorganizmalar herkesin ağzında büyür ve genellikle diş plağı oluşturur. Bu plağın temizlenmesi için gerçekten elle temizleme gerekir.

Ayrıca temizlenmesi gereken en önemli yer aslında dişler değil, diş eti çizgisidir. Burası mikropların diş eti dokusuna en iyi şekilde sızabildiği ve iltihaplanmaya ve nihayetinde periodontitis gibi durumlara neden olduğu yerdir.

Uzmanlar bunun için dişlerin kendisi yerine diş eti çizginizi fırçalayın diyor. Bu durumda zaten dişler otomatik olarak fırçalanacak.

Peki bunu yapmanın en iyi yolu tam olarak nedir?

Diş etlerini ve dişleri temizlemenin en etkili yollarından biri fırçayı diş yüzeyine 45 derecelik bir açıyla yerleştirmek gerekir. Alt çene için aşağı, üst çene için yukarı doğru fırçalamalısınız. Daha sonra diş eti çizgisinde ileri geri küçük, titreşimli hareketler yapmalısınız. Aşağıdaki video anlamanız için yardımcı olacaktır. 2 dakika fırçalamanız gerektiğini unutmayın.

Bu işlemi uygularken diş etine uygulanacak basıncın şiddeti de oldukça önemlidir. Uygulanan basın ne az olmalı ne de çok fazla olmalı. Yaklaşık olarak 150-400 gramlık bir basınç uygulanmalı. Çok fazla basınç uygulanması diş etlerinize zarar verebilir. Bu da yumuşak dokudaki küçük yırtıklara ve bakterilerin kan dolaşımına girmesine sebep olacaktır.

Bir diğer yöntem fırçayı 90 derece tutarak dişlerin üzerinde dairesel hareketler yaparak diş eti çizgisini fırçalamaktır. Bu fırçalama tekniğinde baskıyı daha en uygun düzeyde tutmak mümkündür. Ancak diğer yöntemin daha etkili olduğu söylenmektedir.

Diş Fırçalama Süresi Ne kadardır?

Diş fırçalama süresi, dişlerimizi günde iki kez ve en az iki dakika fırçalamak gerekir. Ancak çoğu kişi diş fırçalarken iki dakikanın ne kadar sürdüğünü bilmiyor. Yapılan araştırmalara göre gerçekte fırçaladığımız ortalama süre, yaklaşık 45 saniye ila 90 saniye arasında değişmektedir. Bu nedenle 2 dakikalık diş fırçalama süresi için mutlaka bir sayaç veya zamanlayıcı kullanın.

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre insanların sadece dörtte biri dişlerini doğru basınç, teknik ve sürede fırçalıyor.

Genel olarak, fırçalama süresi ne kadar uzun olursa, temizleme o kadar fazla olur. Ancak bazı uzmanlar ise en uygun fırçalama süresinin kişinin ağız ve diş sağlığı durumuna göre değişeceğini söylemektedir. Önemli olan tüm dişlerin ulaşılması zor alanlar da dahil olmak üzere tüm yüzeylerin temizlenmesidir.

Doğru Diş Fırçalama Zamanı?

Yemekten önce mi sonra mı dişlerimizi fırçalamalıyız. Bunula ilgili kesin ve güçlü bir öneri yok. Ancak birçok diş hekimi genellikle yemeklerden sonra fırçalamayı önerir çünkü plakların yanı sıra yemekten sonra ağızda kalan yiyecek kalıntıları da temizlenecektir.

Ancak yemeklerden önce de fırçarlasanız sorun olmayacağını söyleyen uzmanlar bulunmaktadır.. Çünkü dişlerinizi fırçalayıp bakterileri temizlerseniz sonrasında ne yerseniz yiyin bakteri olmayacağı için bakteriler de üreyemeyecektir. Ancak, çoğu insanın doğru fırçalama tekniğini bilmediği için yemekten önce yapılan fırçalamada bakterilerin  tamamının temizlenmesi garanti değildir..

Kahvaltıdan sonra diş fırçalamanın ana dezavantajlarından biri ise, yemek yeme ve diş fırçalama arasında boşluk bırakmanız gerektiğidir – Amerikan Diş Hekimleri Birliğine göre yemek ile diş fırçalama arasında 1 sat beklenmesini önerir. Bunun nedeni, yiyeceklerdeki ve mikropların karbonhidratları sindirmesinin yan ürünlerindeki asitlerin dişleri geçici olarak savunmasız hale getirmesidir. Bu nedeni bir bilimsel olmakla birlikte temel olarak asitler ve diş minesi ile alakalıdır. Bir saat bekleyerek diş minesinin kendi kendini onarmasını beklemelisiniz.

Akşamları ise en iyi zaman yatmadan önce fırçalanmasıdır. Bu konuda uzmanlar hemfikirdir. Çünkü tükürük üretimi gece uykuda yavaşlar bu yüzden uyumadan önce tüm plağın temizlenmesi çok önemlidir.”

Dişlerinizi Ne ile Fırçalamalısınız?

Bunun cevabı yaşa göre değişmektedir. Sert başlıklı diş fırçaları ve beyazlatma özellikli diş macunları genellikle diş minesini aşındırır. Bu nedenle yetişkinler için en iyi seçenek yumuşak başlı diş fırçası ile diş minesinin aşınmasını engelleyen diş macunlarının kullanılmasıdır.

Misvak Faydaları

Misvak gibi geleneksel diş fırçaları veya çiğneme çubukları da plakların çıkarılmasında ve çürüklerin önlenmesinde etkilidir. Ancak doğru kullanılmadıkları takdirde diş etlerine zarar verme ihtimali daha fazladır.

En iyi yöntem elektrikli diş fırçası kullanmaktır. Çünkü elektrikli diş fırçaları doğru basıncı uygular ve plağı çıkarmada çok daha etkilidir. Uyguladığı titreşim hareketleri ile ağız ve diş sağlığı bakımında daha etkilidir.

Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımına ilişkin zaman zaman tartışmalar olsa da, birçok diş sağlığı kuruluşu bu uygulamayı hastalarına önermektedir. Dişler arasındaki bakteri ve plaklardan kurtulmak İçin iyi bir yol olabilir. Diş ipi kullanımı günde bir kereden fazla olmamalıdır.

Diş Macunu Önerisi

Çürük önlemeden, beyazlatmaya, hassasiyet azaltmadan, diş etini korumaya kadar çok farklı seçenekler mevcuttur. Hatta birçok markanın bile kendi içinde çok fazla seçeneği bulunmaktadır.

Genel olarak bir diş macunun içerik listesinde özellikle dikkat edilmesi gereken bir bileşen vardır.  En önemli faktör florür içeriğidir. Mineyi asitlerden korumak için bu oldukça önemlidir.

Diş minesi insan vücudundaki en sert dokudur hatta doğada bulunan en sert dokulardan biridir. Neredeyse elmas kadar serttir. Diş minesindeki sertliği ve dayanıklılığı artırmak florür önemlidir.

Çoğu aktif karbon diş macunu florür içermez ve bu nedenle çürüklere karşı daha az koruma sağlar. Yine de florür içermeyen bir diş macunun da faydası bulunmaktadır. Ama diş macunundaki florürün önemi diş minesine korumak ve çürüğü önlemektir.

Ayrıca bazı araştırmlarda karbonatlı diş macunlarının diş eti iltihabına bağlı kanamalarda hafif bir azalma sağlayabileceğini buldu.

Ağız Bakım Suyu

Ağız bakım suyu diş fırçalamanın alternatifi değildir. Ağız bakım suyu plak çıkarma konusunda diş fırçalamadan daha az etkilidir ancak ikisi bir arada kullanıldığında daha etkili olurlar. Ağız bakım suyu, diş fırçalamanın yerine değil birlikte kullanılmalıdır.

Bununla birlikte, ağız bakım suyu üzerine yapılan bir araştırmada ağız bakım suyunun diş eti iltihabını tedavi etmede etkili olabileceği bulunmuştur. Tabi ki faydalı olması için florür içermeli ve plağı azalttığı klinik olarak kanıtlanmalıdır.

Sonuç olarak doğru diş fırçalamanın yalnızca ağız kokusu, sararan dişler ve çürükler için değil, aynı zamanda tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve bilişsel gerileme gibi durumların ortaya çıkma riskini azaltmada etkili olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor.

Zayıflatan En İyi Smoothie Tarifleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Zayıflatan En İyi Smoothie Tarifleri

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish