Dünyanın En Güzel Yerleri

14.07.2022
49
Okuma Süresi: 8 dakikalar
A+
A-
Dünyanın En Güzel Yerleri

Dünyanın En Güzel Yerleri isimli yazımızda Dünyanın en güzel şehirlerini değil doğruda özel lokasyonları anlatıyoruz.

İçinde yaşadığımız küresel ve ulusal ekonomik şartlara göre belki de bir çoğumuz için gidip görmesi hayal olan yerleri paylaşacağız. Belki bir gün gitmek nasip olur belli mi olur. Hem üstat Erdal Tosun ne demiş “Ne olmuş yani büyük adam olamadıysak, hayallerimizi satmadık ya”

2022 yılı dünyanın en güzel yerlerin listesine göre dünyada birçok yer var. İstanbul, Miami, Kopenhag gibi dünyanın en popüler yerleri de bu sıralamada var. Ancak biz size bilinmeyin ve en güzel 5 yeri tanıtacağız.

Park City, Utah, ABD

Listemizin başında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Utah’daki Park City var. Bu büyüleyici kayak merkezi, yıldızlarla dolu ünlülerin kar botlarıyla katıldığı film festivaline ev sahipliği yaparak ün kazandı üstelik sıfırdan inşa edildi.

Bölgede çok sayıda lüks tatil köyü yeri alıyor. Bu bölge aslında kış tatili için inşa edilmiş bir bölgedir. Ancak bu kış kaçamağında her şey lüks oteller, yeni restoranlar ve kayaktan ibaret değil.  Şehirde kış turizminin yanı sıra büyüleyici golf sahaları, yürüyüş ve balık tutma yerleri ile  dağ bisikleti olanaklarıyla yaz turzimi için de çok güzel bir yer.

Kentin yaratıcı bir cazibe merkezi olma arzusu nedeniyle çok güzel sanat merkezleri ile kültür ve sanat severleri de kendini çekiyor.

Ras Al Khaimah, Birleşik Arap Emirlikleri

Bölgenin en uzun kızak yolculuğu olan Jais Sledder, saatte 25 kmye yakın bir hızla dağlardan ilerleyerek macera severleri kendine hayran bırakıyor. Adını Hajar Dağları’nın en yüksek zirvesi olan Jebel Jais’den alan bu cazibe merkezi, Orta Doğu’nun en iyi macera etkinliklerinden biri olarak dünyanın en uzun hatlarından biridir.  Ayrıca, yeni başlatılan Ras Al Khaimah Airventure, ile adrenalin sevenlere eşsiz bir balon deneyimi yaşatıyor. 10 dakikalık uçuş, bölgenin doğa ve şehir manzarasının nefes kesici bir panoramasını izleme fırsatı sunuyor.

Çok kısa bir süre sonra ziyaretçilerin muhteşem manzaralar üzerinde yamaç paraşütü yapmalarına da imkan tanıyacak.

Ayrıca sürekli açılan yeni oteller ile  gezginlere lüks yaşam alanları sunuyor.

Seul, Akıllı Şehir,  Güney Kore

Dünyanın önde gelen akıllı şehirlerinden biri olarak kabul edilen Seul, Metaverse ile entegre olan ilk şehir oldu ve Güney Kore 3.3 milyon dolarlık yatırım ile Metaverse Seul adı verilen sanal bir iletişim ekosistemi kurdu. Seul Belediye Yönetimi, sanal bir yılbaşı etkinliğiyle bu projeyi başlattı ve Metaverse şehrin Aralık ayına kadar geliştirilmesi beklentisiyle yıl boyunca bölge sakinleri için programlar düzenliyor. Ayrıca, VR başlıklarına sahip kayıtlı kullanıcıların Deoksugung Sarayı, Gwanghwamun Plaza ve Namdaemun Pazarı gibi şehrin en gözde turistik yerlerini görmelerine olanak tanıyacak bir Sanal Turizm Bölgesi başlatmak için çalışıyor.

Herhangi bir ziyaretçi şehrin teknolojik özelliklerini hemen görebilecek. Şehirdeki uluslararası havalimanı, sürücüsüz servis otobüsleri, otomatik gümrük işlemleri ve temizlik robotlarıyla donatılmış dünyanın en akıllı ve en çevreci havalimanlarından biri olmaya hazırlanıyor.

Seul’ün toplu taşıma sistemi de inovasyon konusunda dünyada liderdir. Son gelişmeler arasında her binek araca hava kalitesini iyileştiren cihazların yerleştirilmesi, ücretsiz cep telefonu şarj cihazları ve Samsung’un 5G teknolojisini kullanan gelişmiş ve sınırsız wi-fi hizmeti yer almaktadır.

Turistler geleceğin kentinde akıllı konaklama hizmeti sunan otellerde yapay zeka rehberli hoparlörlere sahip odalarda konaklama imkanı yakalıyor.

Galápagos Adaları, Ekvador

Gezegendeki biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu yerlerden biridir.  Ziyaretçiler bölgenin flora ve faunasını görmeleri için gemi turları yapabilir. Bu bölgede birçok farklı canlı türü birlikte yaşıyor. Yeryüzünde sadece burada yaşayan 26 hayvan türü bulunuyor. Dev kaplumbağalar, deniz iguanaları, Galapagos penguenleri ve bu eşsiz türlerden sadece bazıları.

Dolni Morava, Çekya

Çekya’nın yeni mimari harikası olan ve dünyanın en uzun asma köprüsünde yürüme deneyimi burayı dünyanın en güzel yerlerinden biri yapıyor. İki yıl süren inşaatın ardından Mayıs ayında açılan Jeseniky Dağları’nın eteklerinde uzanan 721 metrelik uzunluğundaki bu köprü yeni bir cazibe merkezi. Bulutlarla kaplı vadinin ve Mlynsky Deresi’nin yaklaşık 100 metre üstünde bulunan köprü eşsiz güzellikte manzaralar sunmaktadır.

Burada dağın zirvesine çıkmak için tırmanmak gerekmiyor sadece köprüden geçmek için biraz cesaret gerekiyor.

Tabi ki buranın güzellikleri bununla da sınırlı değil. Prag’dan arabayla yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta, Çekya-Polonya sınırındaki Dolni Morava dağ tesisi, kayak pistlerinin yanı sıra, Avrupa’nın ikinci en uzun dağ hız treni ile de ziyaretçilerini mest ediyor.

Büyük Set Resifi, Avustralya

Denizaltını seviyorsanız dünyanın en güzel yeri burası diyebiliriz. “Deniz tabanından yukarıya doğru büyüyen, kendine özgü yapısı olan, organik kökenli karbonat yığışımlar” ın yer aldığı bu eşsiz yer şu sıralar uluslararası basında yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğu söyleniyor.

Bölgeyi ziyaret eden turistler yerli deniz korucularından geleneksel resif yönetimi hakkında bilgi edinebilir ve Reef Magic’e binebilirler. Yerli rehberlerden oluşan ekip turistlere, bölgedeki Aborijinlerin hikâyesini anlatırken, gemideki bir deniz biyolojisi laboratuvarı da araştırmalara devam ediyor. Turistler burada yüzebilir, şnorkelle dalabilir, tüplü dalış yapabilir ya da sadece güneşin altında dinlenebilirler.

Beyni Genç Tutmak İçin En İyi İçecek isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Beyni Genç Tutmak İçin En İyi İçecek

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish