Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler

25.06.2022
46
Okuma Süresi: 6 dakikalar
A+
A-

Bu yazımızda Diyabeti Olanlar İçin En İyi Yiyecekler hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Diyabetiniz varsa yemek yemek için en iyi besinleri bulmak zor olabilir.

İşleri basit tutmak için ana hedefiniz kan şekeri seviyenizi yönetmek olmalıdır. Beslenme alışkanlığınızın diyabeti önlemede ve yönetmede önemli bir rolü olabilir. İşte hem Tip 1 Diyabet hem de Tip 2 Diyabeti olanlar için en iyi yiyecekler.

Balık Yağı

Somon, sardalye, ringa balığı, hamsi veya uskumru, insan sağlığına büyük faydası olan harika omega-3 kaynağıdır. Bu balıkları düzenli olarak tüketmek,  kalp hastalığı ve felç riski yüksek olan diyabetli kişiler için oldukça önemlidir.

Bu yiyecekler damarlarınızı kaplayan hücreleri korur, iltihaplanma belirtilerini azaltır ve ana damarlarınızın çalışma şeklini iyileştirir.

Araştırmalar, düzenli olarak omega-3 tüketen kişilerin kalp krizi gibi riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırmalar, omega-3’ün kan şekerini düzenlemeye de yardım ettiğini söylüyor.

68 kişiyle yapılan bir araştırmada, düzenli omega-3 tüketen kişilerin tokluk kan şekerinin anlamlı şekilde dengelendiği görülmüştür.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler nelerdir?  Yeşil yapraklı sebzeler neye iyi gelir? Önce ilk sorudan başlayalım. Yeşil yapraklı sebzeler Brokoli, karalahana, ıspanak, lahana, şalgam yaprakları bunlardan bazılarıdır. Yeşil yapraklı sebzeler son derece besleyici ve düşük kalorili besinlerdir. Ayrıca sindirimi kolay ve  bu nedenle kan şekeri seviyelerini olumsuz etkilemezler.

Ispanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral kaynağıdır. Araştırmalara göre, diyabetli kişilerin  daha fazla C vitaminine gereksinim duyduğu düşünülmektedir. Ayrıca C vitamini, güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve görevi görür ve ayrıca antiinflamatuar özelliklere sahiptir. C vitamini açısından zengin gıdalar diyabetli kişilerin inflamasyonunu ve hücresel hasarlarını azaltır.

Avokado

Avokado 1 gramdan daha az şeker, çok az karbonhidrat, yüksek lif ve sağlıklı yağlar içerir, bu nedenle avokado tüketirken kan şekerinizi yükseltme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Ayrıca avokado diyabeti önlemeye özgü değerlere sahiptir. 2019 yılında yapılan bir araştırma, yalnızca avokadoda bulunan bir yağ molekülünün insülin direncini azalttığı bulunmuştur.

Yumurta

Düzenli yumurta tüketimi kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Yumurta vücuttaki enfeksiyonu azaltabilir, insülin direncini iyileştirebilir, HDL (iyi) kolesterol seviyenizi artırır ve LDL (kötü) kolesterol seviyenizi  düşürebilir.

2019’da yapılan bir araştırmada, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ve yumurta ile yapılan düşük karbonhidratlı kahvaltıların diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerini tüm gün boyunca yönetmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Dahası, bazı araştırmalar yumurta tüketiminin felç riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Chia Tohumu

Chia tohumu diyabet hastaları için harika bir besindir. Yüksek lifli bir besindir ve chia tohumundaki iskoz lif, yiyeceklerin bağırsağınızda hareket etme ve emilme hızını yavaşlatarak kan şekeri seviyenizi düşürebilir. Chia tohumları ayrıca diyabetli kişilerde glisemik indeksinin sürdürülmesine yardımcı olabilir. Tip 2 diyabet teşhisi konan 77 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, chia tohumu tüketiminin kilo vermeye ve glisemik indeks kontrolüne yardımcı olduğu bulundu. Tüm bunlara ek olarak chia tohumlarının kan basıncını ve inflamatuar belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Fasulye

Fasulye besleyici ve çok sağlıklıdır. Fasulye, B vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum ve lif açısından en zengin baklagillerden biridir. Ayrıca fasulye diyabetliler için önemli olan çok düşük bir glisemik indekse sahiptirler. Ayrıca Fasulye diyabetin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Kalp hastalıkları riski yüksek olan 3.000’den fazla kişiyle yapılan bir araştırmada düzenli baklagil tüketenlerin tip 2 diyabete yakalanma riskinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish