Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar

19.06.2022
59
Okuma Süresi: 7 dakikalar
A+
A-

Bu makalemizde Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar hakkında sizleri bilgilendireceğiz. İnsanlar, özellikle kadınlar cilt bakım kremleri ile güzel bir cilde sahip olmaya çalışıyorlar.

Oysa sağlıklı ve güzel cildin sırrı kremlerden daha çok kişinin beslenmesi ile ilgilidir. Peki, cildi güzelleştiren vitaminler nelerdir? Cildinizi fayda sağlayan birçok gıdada şunlar bulunur;

E vitamini

Omega-3 yağ ve Omega-6 yağ asitleri

Antioksidanlar

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, yukarıda adı geçen vitamin ve bileşenlerin  cildi güzelleştiren formüller olduğu söylenmektedir.  Zaten yüzlerce hatta binlerce liralık kremlerin temelinde bu vitamin ve bileşenler yer almaktadır. Peki cildi güzelleştiren doğal gıdalar nelerdir?

Balık Yağı

Sivilce, akne vb. cilt sorunları olan kişiler aslında yağlı yiyeceklerden uzak durur. Ancak bazı yağlar farklıdır.

2016 yılında yapılan bir bilimsel araştırmada Omega-3 yağ asitlerinin cilt kanseri riskini azalttığına dair önemli sonuçlar bulundu. Peki, omega-3 açısından zengin gıdalar hangileridir. Tabi ki balıklar omega-3 açsından zengin besinlerdir.

Ama balıklara göre de omega-3 değerleri değişmektedir. Bazı balıklar tam bir Omega-3 deposudur. Bu balıklar; Ringa balığı, sardalya ve somon yağlı balıklar, bol miktarda omega-3 yağ asidi kaynağı oldukları için cildiniz oldukça faydalıdır. Bu balıkların cildi güzelleştiren formüllerinin dışında birçok önemli faydası da bulunmaktadır. Ayrıca yağlı balıklar çok önemli bir antioksidan olan E vitamini  de sağlar. E vitamini cildimizi güzelleştirmesinin yanı sıra cildimizi ve vücudumuzu iltihaplardan ve serbest radikallerden korur.

Ceviz

Kuruyemişlerin birçoğu, yağlı balıklarla aynı faydaları sağlamaktadır. Ceviz de bunlardan biridir, özellikle yüze iyi gelen besinler arayan veganların birinci sıraya koyması gereken bir kuruyemiştir.

2012 yılında yayımlanan bir makalede cevizin hem omega-3 hem de omega-6 açısından en zengin besinlerden biri olduğu belirtilmiştir. Ayrıca araştırmcılar insanların yüzde 95’inin yetersiz omega-3 tükettiğini tahmin ediyor.

Ayrıca Omega-3 yağ ve Omega-6 yağ arasındaki dengeyi korumak esastır. Omega-3 almadan aşırı düzeyde Omega-6 alımının da sağlık açısından zararlı olabileceği uzmanlar açısından ifade edilmektedir.

Badem

Veganların en sevdiği besinin Badem olduğunu söyleyebiliriz. Haksız da değiller. Çünkü badem hem doymamış yağ asitleri bakımından çok zengindir ve  hem de mükemmel bir E vitamin kaynağıdır.

Bademde bulunana yağ asitleri ve E vitamini ile bademin  gerçekten cildi güzelleştiren iksir olduğunu söyleyebiliriz.

Ayçekirdeği

Fındık gibi, ayçekirdeği de yağlar bakımından zengindir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre ayçekirdeği önemli miktarda çinko ve E vitamini de içerir.

Bunlar ayçekirdeğini cildi güzelleştiren en iyi besinlerden biri yapmaktadır. Ancak ayçekirdeğinin tuzsuz ve kavrulmamış olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Keten tohumu

Keten tohumları, alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen bir omega-3 yağ asidi açısından oldukça zengindir. Keten tohumlarını içeceklerinizin üzerine veya salatanızın üzerine öğüterek eklemek cildinizin sağlıklı görünmesini sağlamanın basit bir yolu olabilir.

2011 yılında yapılan bilimsel bir araştırmaya göre  yaklaşık 3 ay boyunca  keten tohumu (yağı) tüketen hassas cilde sahip kadınlarda cilt hassasiyetlerinin azaldığı ve daha pürüzsüz bir cilde sahip oldukları görülmüştür.

Soya

Soya özellikle kadınlarda cildi güzelleştirmede rol oynayan önemli bileşenler içerir.  2017 yılında yapılan bilimsel bir araştırmada, soya tüketen orta yaşlı kadınların daha az kırışıklığa ve daha fazla cilt elastikiyetine sahip olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar, menopoz nedeniyle ciltte oluşan kırışıklıkların soya ile azaltılabileceğini vurgulamışlardır.

Avokado

Avokado, cilt sağlığını destekleyen yağlar ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Avokadoda bulunan yağları vücudumuz üretemediği için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. 

2013 yılında yapılan bir araştırmada avokadonun cildi hem ultraviyole ışınlarından koruduğu hem de radyasyon hasarından korumaya yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Zeytinyağı

Zeytinyağının mucizevi özellikleri ülkemizde gayet iyi bilinmektedir.  Ancak cildi güzelleştirmeye olan etkisinin henüz tam bilinmediği söylenebilir.

2012 yılında yapılan bir çalışma; düzenli zeytinyağı tüketiminin ciltte yaşlanmaya bağlı etkileri ortadan kaldırdığı sonucuna ulaşmıştır. Araştırmacılar bu etkiyi doymamış yağ asitlerine ve skualen gibi bileşenlere bağlıyor.

Yeşil çay

Yeşil çay, cilde iyi gelen içeceklerin başında gelmektedir. 2011 yılında yapılan bilimsel bir çalışma yeşil çayın ciltte kan akışını artıran antioksidanlar açısından zengin olduğu sonucuna ulaşmıştır.

Araştırmacılar, yaklaşık 3 ay boyunca düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerin daha esnek ve pürüzsüz bir cilde sahip olduklarını ve zararlı UV radyasyonundan ciltlerini koruduklarını söylemektedir.

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish