Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları

11.06.2022
34
Okuma Süresi: 5 dakikalar
A+
A-

Doğru uyku pozisyonu nedir diye merak ediyor musunuz?  Uyanınca bel ağrısı mı çekiyorsunuz? Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları makalesinde bu soruya cevap buluyoruz.

Bel ağrıları genellikle stres, yanlış duruş, zararlı uyku pozisyonu ile sağlıksız beslenme gibi  yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Siz de özellikle sabah uyandığınızda hatta gün içinde bel ağrısından muzdaripseniz deneyebileceğiniz en iyi uyku pozisyonlarından bahsedeceğiz.

1.Dizlerinizin arasına bir yastık koyun ve yan yatın

Sırt üstü yatmak rahatsız ediyorsa yan yatmayı düşünün özellikle sağınıza doğru. Dizlerinizin arasına bir yastık koyun ve destek sağlamak için beliniz ile yatak arasına da küçük bir yastık yerleştirmeyi düşünün. Ayrıca nasıl uyursanız uyuyun ama, her zaman aynı şekilde uyuma dürtüsüne karşı durmaya çalışın. Hep aynı şekilde uyumak kas dengesizliğine ve hatta skolyoz yani omurga eğriliğine neden olabilir. Burada işin püf noktası yan yatmak değil yastığı dizlerinizin arasına yerleştirmektir. Yastık, kalçalarınızı, pelvisinizi ve omurganızı ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Cenin pozisyonunda uyuma

Bel fıtığınız şikayetiniz varsa bacaklarınızı karnına doğru çekerek cenin pozisyonunda kıvrılmış halde uyumayı düşünün. Bunu yaparken önce sırt üstü yatın ve yavaşça yanınıza dönün. Dizlerinizi karnınıza doğru çekin ve gövdenizi dizlerinize doğru kıvırın. Hep aynı tarafa doğru uyumak yerine ara sıra taraf değiştirmeyi unutmayın. Bu pozisyon sayesinde omurlarınız arasındaki boşluk miktarı artar ve fıtığı engellemeye sebep olur

3. Karnınızın altına bir yastık koyarak yüzüstü yatın

Boynunuza ek yük binebileceği için yüzüstü uyumak sırtınız için sağlıksız olabilir. Ancak yüz üstü yatmaktan başka uyuyamıyorsanız kendinizi başka bir pozisyonda uyumaya zorlamak yerine karnınızın altına bir yastık yerleştirin. Bu duruşta nasıl hissettiğinize bakıp başınızın altına da bir yastık koyabilirsiniz ya da koymamayı da tercih edebilirsiniz bu sizin nasıl hissettiğinize bağlı.

4. Dizlerinizin altına bir yastık koyarak sırt üstü uyuyun

Sırt üstü uyumak, bazı kişiler için sırt ağrısını azaltmak için en etkili pozisyon olabilir. Sırtı üstü uzanıp dizlerinizin altına bir yastık yerleştirerek uyuyun. Bu pozisyonda diz altına koyduğunuz yastık çok önemlidir çünkü sırtınızdaki eğriyi korumaya yardımcı olur.

Eğer isterseniz sırtınızın alt kısmına küçük sarılı bir havlu koyun.

Bu pozisyonda yattığınızda vücut ağırlığınız vücudunuza eşit olarak dağıtılır ve omurganızı ile iç organlarınızın uyumunu sağlarsınız.

5. Sırt üstü uyuyun

Yukarıdan aşağıya doğru eğimli bir yatakta uyumak sırt ağrısı için ideal olmasa da, bel kayması olanlar için tedavi edici bir pozisyondur. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa buna uygun ayarlanabilir yataklardan almalısınız. Bel kayması, için sırt üstü uzanmak beliniz için avantajlı olabilir. Bu açı, omurganızdaki baskıyı hafifletir. Bel ağrısı için de sırt üstü (aşağıdaki pozisyonda) uyumak etkili bir yöntem olabilir.

Flutter’ı En İyi Yapan 5 Özellik

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Freelancer Siteler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Siteler

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

iOS 16 ile Gelen En Yeni Özellikler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

iOS 16 ile Gelen En Yeni Özellikler

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish