Başarılı YouTuber Olmak İçin En İyi İçerik Türleri

19.06.2022
33
Okuma Süresi: 8 dakikalar
A+
A-

Başarılı YouTuber Olmak İçin En İyi İçerik Türleri yazımızda; Youtuber olmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?  Ya da yaratıcı video fikirlerine mi ihtiyaç duyuyorsunuz? sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

2005 yılında ilk YouTube videosu yüklendiğinde hiç kimse bu video paylaşım sitesinin bu kadar büyüyebileceğini tahmin etmiyordu. Ancak şu an bu video paylaşım sitesi Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci büyük sitesi konumunda.  Her dakika  yaklaşık 500 saatlik videonun yüklendiği Youtube yaklaşık 2 milyar 600 milyon kişi kullanıyor ve her gün yaklaşık 5 milyar video izleniyor.

Peki, bu kadar çok izlenen video sitesinde insanlar en çok hangi içerikleri izliyor?  Her yaştan ve her kültürden insanın kullandığı Youtube’da en çok izlenen video türünü tabi ki müzik kategorisi oluşturuyor. Hatta Wikipedia’nın en çok izlenen YouTube videolarına baktığımızda buradaki videoların yüzde 96’sını müzik videoları oluşturuyor.

Başarılı Olabileceğiniz En İyi İçerik Türleri

Eğlenceli/Komik Hayvan Videoları

İnternette hayvan dostlarımızı görmeden bir gün bile geçirmemiz imkansız. Özellikle insanlar hayvan dostlarımızın garip davranışlarını izlemeyi çok seviyorlar. Bu alanda kediler ilk sırayı çekiyor. Bu alanda YouTube’da rekabet çok fazla olmasına rağmen eğer eğlenceli hayvan dostlarımızın videoları ile ilgili içerik yüklerseniz bu alanda başarılı olabilirsiniz.

Özellikle dostlarımızın sıra dışı videolarını yükleyebilirseniz fenomen bile olabilirsiniz. Üstelik sıfırdan Youtuber olmak istiyorsanız sizin için harika bir başlangıç alanı.

Video Oyunları

Çocuktan gence hatta orta yaşlı insanların bile oturup saatlerce oyun videosu izlediğinize şahit olmuşsunuzdur. İnsanlar oyun oynamaktan daha çok video oyun oynayanları izlemek için zaman harcıyorlar.

Bu video oyunları kategorisinde en çok izleneni ise Minecraft videolarıdır. Özellikle çocuklar Minecraft videolarını izlemeyi çok seviyorlar. PUBG videoları da her yaştan kesimin ilgisini çekiyor. Çok izlenmesinin yanı sıra bu türdeki içeriklerde izleyicileriniz izlemekten daha öteye geçerek sizin başarılı olmanız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bir Şeyin Nasıl Yapılacağına Dair Öğretici Videolar

İnsanlar bir şey aldıklarında kullanım kılavuzunu okuyup çalıştırmak yerine daha çok  -YouTube‘dan bu ürünlerin videolarını izleyerek bilgi sahibi olmayı tercih ediyorlar.  Hatta sahip oldukları bir ürün bozulduğunda bunu tamir etmek için ilk olarak Youtube’a bakıyorlar.

Zaman geçtikçe hazıra alışan insanlar için bu tür videolar hem görsel hem de işitsel öğrenme imkânı sunması nedeniyle oldukça talep gören bir kategoridir. Üstelik bu tür videolar zamana karşı oldukça dirençlidir ve bu videoların her zaman izlenme ihtimali yüksektir.

Ürün İnceleme Videoları

Günümüzde, insanlar satın almayı düşündükleri bir şeyi öncelikle araştırma eğilimindedir. Özellikle daha önce bu ürünü deneyimleyen kişilerin ürün ile görüşlerini merak ederler. Bu konuda YouTube diğer platformlara göre bir adım öndedir. İnsanlar burada hem ürünü görür hem de kullanan kişilerin ürün hakkında görüşlerini duyar.  

Bu konuda güvenilir insanların görüşlerini merak ederler ve onların görüşlerine göre satın alma kararını verirler. Yapılan araştırmalar da bizi doğruluyor. Siz de ilginize göre bir güzellik ürününü, arabayı, ev eşyasını ya da teknolojik bir aleti tanıtabilirsiniz.

Vlog

Blogun ne olduğun hepiniz biliyorsunuzdur. Vlog’lar ise blogların videolu halidir. Yani kısaca, günlüğünüzün videolu halidir. Bu da izleyiciler tarafından en çok izlenen video türlerinden biridir. Ünlü çiftlerin hayatlarından bir köyde yaşayan kadın bir köylünün hayatına kadar bir çok vlog kanalı çok fazla izlenme yakalamaktadır.

Ancak bu konuda rekabet diğerlerinden oldukça fazladır. Ve içerik üreticileri vlog konusunda sınırları oldukça zorlamaktadır. Bu da izleyicilerin beklentisinin her geçen gün yükselmesine neden olmaktadır. Gerçekten özgün içerik fikrine sahipseniz ve kendinize güveniyorsanız bir fenomene dönüşebilirsiniz.

Alışveriş Videoları

Özellikle kadınlar, alışveriş yapan insanları izlemekten oldukça keyif alıyorlar.  Bu tür videolardan en çok izlenen videoları sizin de tahmin edebileceğiniz gibi güzellik, moda ve yaşam tarzı ile ilgili olan videolardır.

Bu tür videolar, kanal izleyicilerinin hayalini kurduğu ve satın almayı istediği ürünler ile eşleşirse yeni bir influencer doğuyor diyebiliriz.

Eğitim Videoları

Bir Şeyin Nasıl Yapılacağına Dair Öğretici Videolardan farklı olarak eğitim videoları daha çok küçük çocuklar ve öğrencileri için eğitici videolar sağlamaya odaklanır.

Ayrıca gençler için kafa karıştırıcı ve ilgi çekici videolar çok fazla talep görüyor. Eğitimin modası geçmediği sürece her yıl yeni hedef kitlelerinizle bu tür videolar çok fazla izlenme alabilir.  Bu içerik türü Türkiye’de az olan youtube içeriklerindendir.

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri

Fotoğrafçılıktan Para Kazanmak İçin En İyi 6 Adım isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafçılıktan Para Kazanmak İçin En İyi 6 Adım

Pazarlama Stratejinize İlham Verecek En İyi Instagram Reklamları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

En İyi Instagram Reklamları

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Freelancer Siteler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Siteler

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish