Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri

06.06.2022
62
Okuma Süresi: 7 dakikalar
A+
A-

Makalemizde, Amatör Fotoğrafçılar İçin En İyi Fotoğraf Satış Siteleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hobi olarak fotoğrafçılık ile mi uğraşıyorsunuz? İster profesyonel fotoğrafçı olun ister amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşın bu fotoğrafları internet sitelerinde satarak para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?

Bu yazıda çektiğiniz fotoğrafları kazanca dönüştürmenize yardımcı olacak web sitelerini keşfetmenizi sağlayacak.

Fotoğraf yükleyerek para kazanmak için 3 temel prensip

1. Farklılık (Niş) Yaratın

Her başarılı fotoğrafçının kendine has bir tarzı vardır. Mutlaka kendi farkınızı ortaya koyup kendi stilinizi oluşturun ve istikrarlı olun.

Çektiğimiz fotoğraflardan para kazanmak için arama motorlarında anahtar kelime araştırmasını kullanarak hangi alanlarda talep olduğunu değerlendirebilirsiniz. Bunun  için Keywords Everywhere eklentisi size yardımcı olacaktır.

2. Sosyal Medyayı Etkili Kulanın

Instagram veya Tumblr gibi sosyal medya platformları, geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, diğer fotoğrafçılar ve fotoğraflarınızı satabileceğiniz fotoğraf paylaşım siteleri ile network oluşturmanıza yardımcı olur. Sadece Instagram değil Facebook ve Twitter hesaplarınızı da etkin kullanmalısınız üstelik bu hesapları birbirine bağlayarak tek bir paylaşım ile birden fazla sosyal medya da görünür olabilirsiniz.

3. E-ticaret Hesaplarınızı Aktif Hale Getirip Sosyal Medya Hesaplarınıza Entegre Edin

Daha kolay satış yapabilmek için, aşağıda verilen siteler ile sosyal medya hesaplarınızı entegre etmek için Linkpop gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Bu üç temel adımdan sonra Amatör Fotoğrafçılar için En İyi Online Fotoğraf Satış Siteleri nelerdir bunlardan bahsedelim:

1. Adobe Stock

Adobe Stock, en çok kazandıran stok fotoğraf sitelerinden biridir, Burada listeledeiğiniz fotoğrafları Fotolia sitesinde de otomatik listelemiş olursunuz. Adobe Stock üzerinden sattığınız fotoğraflar için %33 komisyon alırsınız.

2. Canva

Canva 179 ülkeden 65 milyondan fazla kullanıcısı olan en iyi tasarım web sitlerinden biridir. Bu sitede fotoğraflarınızı, videolarınızı veya tasarımlarınızı herhangi bir ücret ödemeden yükleyebilir dünya çapında kullanıcılara satarak para kazanabilirsiniz.

3. Crestock

Crestock, ürünlerinizin toplam indirilme sayısına göre size %20-40 komisyon alırsınız. Ayrıca para kazanabileceğiniz farklı ortaklık programlarından da faydalanabilirsiniz.

4. Depositphotos

Depositphotos’ ta alacağınız komisyonlar, sizin internet sitenizdeki deneyim ve durumunuzun yanı sıra fotoğraflarınızın çözünürlük ve lisans türüne göre belirlenir. Komisyon aralıkları %34–42 arasında değişiklik göstermektedir.

5. Dreamstime

Dreamstime, en çok kazandıran stok fotoğraf sitesidir. Ancak çok fazla taahhüt isterler. Yüklediğiniz fotoğrafların %70’ini altı ay boyunca burada tutmanız gerekmektedir.

6. Fotolia

Adobe Stock tarafından satın alınan Fotolia’da fotoğrafçılar için iki fiyatlandırma modeli bulunur.  Satış başına ödeme: satılan fotoğraf başına %20-63 arası ödeme alırken, Abonelik ödemesinde ise  %33 komisyon alırsınız ancak bu model sürekli kazanç sağlar.

7. Freepik

Freepik, 32 milyondan fazla ziyaretçiye sahiptir. Her ay 100 milyondan fazla indirme ile fotoğraftan para kazanmak için harika bir sitedir. Fotoğraflarınızın indirilme sayısına göre yaklaşık %50’sini komisyon üzerinden ödeme alırsınız.

8. Getty Images

Getty Images, yüksek kaliteli veya bulması zor özel görseller arayan markaları ve müşterilerin en çok tercih ettiği web sitesidir. Kayıt olma standartları da bu doğrultuda oldukça zordur.

9. Image Vortex

Image Vortex’in en iyi yanı lisanslama gerektirmemesi yani fotoğraflarınızı başka sitelerde de satabilme imkânı sunmasıdır. Fotoğraflarınızın fiyatını da kendiniz belirlersiniz. Fotoğraf başına satış fiyatından yaklaşık %70 komsiyon alırsınız

10. iStock

Getty Images’ın sahip olduğu yan kuruluştur. Komisyon, fotoğrafların durumuna bağlı olarak %25 ile %45 arasında değişmektedir.

11. PhotosofIndia

PhotosofIndia, resimler, videolar ve grafikler dâhil olmak üzere stok fotoğraflarınızı satmanıza yardımcı olur.

12. Picxy

Picxy, En çok kazandıran fotoğraf sitelerinden bir diğeridir. Ancak, kazanmaya başlamadan önce en az 20 fotoğraf yüklemeniz gerekmektedir. Websitesi, yüklemelerinize bağlı olarak artan oranda komisyon öder.

13. Shutterstock

Shutterstock, ucuzcu bir sitedir ancak lisanslama zorunluluğu da yoktur. Burada diğer alternatiflere göre çok daha az kazanırsınız. Ancak yeni başlıyorsanız burası iyi bir yer. Ödemeler, zaman içindeki kazancınıza göre %20 ile %30 arasında değişir.

14. Snapwire

Snapwire’in mobil uygulaması aracılığıyla da fotoğraf satabilirsiniz. Fotoğraflarınızı yükleyin yarışmalara katılın. Yarışmalardan başka fotoğraflarınızı doğrudan müşterilere de satabilirsiniz. Birisi fotoğraflarınızı satın aldığında hesabınıza anında ödeme yapılır.

15. Stocksy

Stocksy’de standartlar alternatiflerine göre daha yüksektir ve Stocksy özel çalışmalar ister ancak gerektirir %50-75 arasında oldukça yüksekr komisyon öder.

16. Vecteezy

Vecteezy, fotoğraflarınızı ücretsiz sunduğu lisanslama hizmeti ile satmanıza izin verir, burada satın alma başına ödeme alırsınız.  

17. 500px

500px yalnızca bir stok fotoğraf satış sitesi değildir; aynı zamanda fotoğrafçıların topluluk oluşturduğu bir platformdur. Diğer fotoğrafçıları takip edebilirsiniz. Ödül kazanmak için Photo Quest yarışmalarına katılabilirsiniz. Fotoğraf türüne göre %30-60 arasında komisyon ödemesi alabilirsiniz.

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Freelancer Siteler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dövizle Çalışabileceğiniz En İyi Siteler

OnlyFans Benzeri En İyi Siteler isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

OnlyFans Benzeri En İyi Siteler

Quora Benzeri Ücretsiz En İyi Uygulamalar İsimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Quora Benzeri Ücretsiz En İyi Uygulamalar ve Web Siteleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish