2022 Yılında Kullanılacak En İyi Mental Sağlık Uygulamaları

24.06.2022
69
Okuma Süresi: 6 dakikalar
A+
A-

2022 Yılında Kullanılacak En İyi Mental Sağlık Uygulamaları isimli makalemizde mental sağlığınızı destekleyecek ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak ücretsiz uygulamaları tanıtacağız.

İnsanlar fiziksel sağlıklarına dikkat etmek için egzersiz yapmaları, iyi beslenmeleri ve iyi uyuması gerektiğini bilirler. Ancak insanların zihinsel sağlıklarına dikkat etmeleri için ne yapmaları gerektiğini pek bilmezler.

Mental sağlığınıza iyi bakmanın birçok yolu vardır. Bunlardan bazıları, bilişsel farkındalık, meditasyon yapmak, bir terapistle gitmek, günlük tutmak, bir dostunuzla sohbet etmek, kitap okumak ya da sadece biraz şekerleme yapmaktır.

Bugün size yukarıdakilerden çok daha fazlasını hem de çok prtaik bir şekilde gerçekleştirebilecek  mental sağlık uygulamalarından bahsedeceğiz.

Mental Sağlık Uygulamaları Nelerdir?

Mental sağlık uygulamalar genel zihinsel sağlığınızı desteklemeyi amaçlar. Uygulamalar ekstra destek almanın uygun bir yoludur ve yarımcı uygulamalar olarak destek sunabilirler.

Mental sağlık uygulamaları, günlük olarak uygulayabileceğiniz  etkinlikler ve teknikleri sağlar. Önereceğimiz uygulamalar etkisi kanıtlanmış araştırma ve terapi tekniklerine dayanmaktadır.

Mental Sağlık Uygulamaları Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

2018 yılında yapılan Güvenilir Kaynak araştırmasına göre ruh sağlığı uygulamalarının mental sağlık koşullarını iyileştirmeye yardımcı olduğu  kanıtlanmıştır. Özellikle bu tür uygulamalar pandeminin başlangıcıyla birlikte dünya genelinde popülaritesini artırdı.

Biz de en iyi ruh sağlığı uygulamalarını seçerken özelliklerinin kanıta dayalı olup olmadığını göz önünde bulundurduk. Ayrıca yüzlerce kullanıcı yorumu okuduk ve ücretsiz uygulamalar üzerinde yoğunlaştık.

Hazırsanız başlayalım.

iBreathe

iPhone puanı: 4.7/5

iBreathe, Stresinizi azaltmanın basit bir yolunu arıyorsanız, iBreathe nefes egzersizleri için kullanımı kolay bir uygulamadır. Derin nefes egzersizleri sayesinde yaşadığınız stres ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olabilir. Uygulama sadece derin nefes egzersizleri yaparak stresi azaltmak üzerine kurgulanmıştır.

Derin nefes egzersizleri günlük yaparak başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Stres yaşadığınız bir anda stresinizi atmak için uygulamayı açabilirsiniz.

MindShift CBT

iPhone puanı: 4.3/5

MindShift CBT uygulaması, düşünce ve davranışları düzenlemek için Bilişsel-Davranışsal Terapi yöntemlerini  kullanarak kaygıyı azaltmak için geliştirilmiştir. Uygulama ; kaygı, panik hatta sosyal fobilerin bile üstesinden geldiğini söylüyor. Uygulamanın özellikleri arasında kısa meditasyonlar, düşünce günlükleri, başa çıkma kartları, korkularla yüzleşme, mantık dışı inançları değiştirmek ve sağlıklı davranışlar geliştirmek için aktiviteler bulunur.

Quit That!

iPhone puanı: 4.4/5

Uygulama insanların kötü alışkanlıkları ve bağımlılıkları ile mücadele etmesine yardımcı oluyor. Uygulama, sigara alkol ve hatta kafein tüketme alışkanlıklarınızı izlemenize yardımcı olur. Ancak, daha ciddi bağımlılıklarla uğraşıyorsanız mutlaka profesyonel yardım almalısınız.

Happify

iPhone puanı: 4.3/5

Happify, duygusal durumunuzu yükseltmek için iyi bir uygulamadır. Ancak uygulama tamamen ücretsiz değildir bu nedenle ücretsiz sürümü ile yapılabilecekler sınırlıdır. Uygulama pozitif psikoloji teknikleri ve bilişsel davranışçı terapi yöntemleri gibi bilimsel müdahale uygulamaları kullanılarak geliştirilmiştir.

Recovery Record

iPhone puanı: 4.9/5

Recovery Record uygulaması, yeme bozukluklarından kurtulmak isteyen herkes için mükemmel bir uygulamadır. Uygulamanın özellikleri arasında yemek sırasında yiyecekleri, düşünceleri ve duyguları, günlük onaylamaları, başa çıkma taktiklerini, hedef belirlemeyi ve daha fazlasını izlemek için bir yemek günlüğü bulunur.

Better Stop Suicide

iPhone puanı: 4.6/5

İsmi biraz ürkütücü olabilir ancak Better Stop Suicide uygulaması adı gibi, intihar düşünceleri olan insanlara zihinlerini yavaşlamaya, sakinleşmeye ve mantıklı düşünmeye teşvik ederek yardımcı olmak için psikolojik tekniklerle tasarlanmıştır. Ancak, acil bir durumdaysanız ve kendinizi kontrolden çıkmış hissediyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey acil servisi aramanızdır. Uygulamada uzmanları tarafından oluşturulmuş sakinleştirici ses kayıtları dinleyebilir, uykuya dalmak için ses kayıtları dinleyebilirsiniz. Uygulama sayesinde olumsuz düşüncelere nasıl meydan okuyacağınızı öğrenirsiniz.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Cildi Güzelleştiren En İyi Gıdalar

Kolajen ile Cildinizi Korumanın En İyi Yolları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kolajen ile Cildi Korumanın En İyi Yolları

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit isimli makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sağlık, Spor ve Fitness İçin En İyi 7 Subreddit

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 yorum

Henüz yorum yapılmamış.

tr_TRTurkish